Hatimoğulları: Katliamlarla yüzleşin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anıldığı etkinlikte konuşan HDP’li Tülay Hatimoğulları, iktidarı katliamlarla yüzleşmeye çağırdı.
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Adana Şubesi ve Adana Dersimliler Kültür, Dayanışma, Yardımlaşma Derneği, Dersim Katliamının yıldönümü nedeniyle yardımlaşma derneğinde anma etkinliği yaptı. Anmaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da katıldı.
KAOS VE KRİZİN NEDENİ
Anmada konuşan Dersimliler Kültür, Dayanışma, Yardımlaşma Derneği Başkanı Yılmaz Zeroğlu, Dersim Katliamı’nda 60 ila 70 bin insanın katledildiğini, geriye kalanların ise sürgün edildiğini kaydetti.  “Dersim katliamından sonra toplumsal yapı kültürel olarak asimilasyona tabi tutulur. Ocak pirleri ve kutsal mekanlar öncelikli hedeftir” diyen Zeroğlu, “Gelinen aşamada dün Koçgiri, Dersim, Zilan, Ağrı katliamını yapan zihniyet, bugün Sivas, Malatya, Maraş, Çorum, Gezi, Suruç ve Ankara katliamını yapmıştır. Bütün bunlardan hareketle ortak vatanda barış içinde yaşanması için farklılıkların eşit ve özgür yurttaş olarak kabul edilmesi gerekiyor. Toplumsal yapı teklik üzerinde inşa edilemez. Demokratik olmayan yollarla inşa edilen ulus anlayışı dün olduğu gibi bugün de yaşanan kaos ve krizin temel nedenidir. Dersim katliamını unutmadık, unutmayacağız. Bu katliamda kefensiz yatan canlarımızın anıları önünde dardayız.”
‘KATLİAMLARLA YÜZLEŞİN’
Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anan HDP’li Hatimoğulları, Dersim Katliamı’nın Türkiye tarihinde büyük bir yara olduğunu belirterek, Alevilere dönük baskıların arttığına dikkat çekti. Hatimoğulları, iktidarı katliamlarla yüzleşmeye çağırdı.
Anma lokmaların dağıtılması ile son buldu.
MA HABER 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR