HBVAKV’ten tepki: Diyanetin cemevi ziyareti samimiyetsiz, asimilasyon politikasıdır!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve beraberindeki heyetin Tunceli Cemevi önünde poz vermesine tepki gösterdi. Açıklamada, “Cemevine yapılan ziyaretin samimi ve yürekten olduğuna inanmıyoruz; çünkü biz Nazimiye’de cemevi önünde silahlarla gözdağı veren kaymakamı da, Cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi ‘Kırmızı Çizgimizdir’ diyen DİB sözcülerini de unutmadık” denildi.

Dersim’e gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, merkezde bulunan Tunceli Cemevi’ni ziyaret etti. Erbaş’ın cemevi ziyareti sonrası sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Merkezi yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tek inanç dışında tüm inançları yok sayan ve asimile eden bir pozisyonda olduğuna vurgu yapılarak, Diyanetin Aleviler üzerindeki hak ihlalleri ve söylemleri hatırlatıldı.

“DİYANETİN CEMEVİ ZİYARETİ SAMİMİYETSİZ; ASİMİLASYONU KABUL ETMİYORUZ”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Aleviliği tarif eden pratik ve uygulamalarının kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, Tunceli Cemevine gerçekleşen ziyaretin samimi olmadığı ifade edildi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın açıklaması şöyle:

“Diyanet İşleri Başkanlığı kurulduğu 1924 yılından bu güne tam 98 yıldır siyasetin de etkisiyle ‘ insanların din işlerine bakmaktan çok, devletin din işlerine yön vermiş Anadolu topraklarında yaşayan insanların inançları arasında ayrımcılık yapmış, tek bir inancı kabul etmiş, yaşatma, geliştirme ve yaymak üzere bir politika izlemiş, diğer tüm inananların inançlarını ve ibadetlerini yok sayarak, asimile etmeyi görev edinerek politik bir misyon yüklenmiştir ve bunu Anayasa’nın 10 , 24 ve 136 . Maddelerini görmezden gelerek devam ettirmektedir. Laik bir devletin olmazsa olmazı hangi inanç olursa olsun finanse edilmemesi ve her inancın kendini finanse etmesidir. Ne yazıktır ki DİB Başkanlığı yapanların çoğu Alevileri yok sayarak, Aleviliği tarif ediyor. Alevilere Aleviliği öğretiyor. Aleviliğin neyin içinde, neyin dışında olduğuna, ibadet yerimizin neresi olup olmadığına kendileri karar veriyor. Alevi köylerine imam ataması yapıyor. Gri hizmet pasaportu verdiği kişileri Avrupa’ya yolluyor.

Geçen hafta Aleviliğin kadim merkezlerinden biri olan Dersim’de Munzur Üniversitesi ile Müftülük ‘Hz. Ali Alevi Gençlik Merkezi’ adı altında bir asimilasyon merkezi kurdu ve akabinde DİB Başkanı cemevi ziyareti gerçekleştirdi. Cemevine yapılan ziyaretin samimi ve yürekten olduğuna inanmıyoruz; çünkü biz Nazimiye’de Cemevi önünde silahlarla gözdağı veren kaymakamı da, cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi ‘Kırmızı Çizgimizdir ‘ diyen DİB sözcülerini de unutmadık. Unutulmamalıdır ki Anadolu’nun kadim topluluklarından biri olan Biz Aleviler ve Alevilik DİB kurulmadan yüzyıllar önce de bu topraklarda vardık. Kendi başımıza inancımızı yaşıyor, yaşatıyor ve nesillere aktarabiliyorduk ki hala buradayız ve bir yere gitmiyoruz. DİB’in asimilasyon politikalarını kesinlikle kabul etmiyoruz ve derhal bu politikalarından vazgeçmeye davet ediyoruz  Diyanet İşleri Başkanlığı derhal kapatılmalıdır! Diyanet İşleri Başkanlığı olmadan yaşadık, gene yaşarız.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR