HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevilerle bir araya geldi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, Antalya’daki Alevi kurumlarıyla bir araya geldi. Toplantıda “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyasının amacı paylaşıldı.

HDP tarafından 5 Mayıs günü Dersim’de duyurulan “Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyası ile ilgili olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun Antalya’daki ziyaretleri devam ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Haklar ve inançlar Komisyonu Alevi Masası sözcüsü Nesimi Aday ve HDP Antalya il yöneticileri Alevi kurum temsilcileriyle bir araya geldi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün verdiği yemekte Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubesi, Altınova Şubesi, Alevi Kültür Derneklerine bağlı Antalya Konyaaltı  ve Döşemealtı şubeleri, Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Antalya Şubesi ve Antalya Tahtacılar Alevi Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesinde bir araya geldiler.

“Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı” kampanyasıyla ilgili açılış konuşmasını yapan HDP Antalya İl Eş Başkanı Ahmet Kaya, “Yaşanan tarihi süreçte tekçi, inkârcı asimilasyoncu egemenlik sistemlerine karşı HDP tüm halkların kimliklerini, dinlerini, dillerini, kültürlerini ve eşitliğini savunur, bu konuda mücadele eder ve bu ilkeleri parti programına da koymuştur. İnanç ve kültürler üzerinde baskıya son verilmesi, sorunların eşit haklar temelinde çözülmesi anayasal güvenceye kavuşma düşüncesinin en temel düsturlarından sayar” dedi.

“HDP KENDİSİNİ ALEVİLER YERİNE KOYMUYOR”

HDP Haklar ve inançlar Komisyonu Alevi Masası sözcüsü Nesimi Aday da, Alevi masası olarak çalışmalarını üç yıldır sürdürdüklerinin altını çizerek, “Alevilerle oturup konuşup onların istek, talep ve eleştirilerini dinledik. Bu talep ve isteklerini dinledikten sonra bu kitapçığı oluşturduk. HDP kendisini Aleviler yerine koymuyor, HDP kendisini Hristiyanların yerine koymuyor, HDP kendisini Kürtlerin ve Türklerin de yerine koymuyor. Tüm halklara ve inançlara eşit mesafede, onların istekleri talepleri ve onlardan aldığı bilgiler doğrultusunda siyaset yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

“ÖNCE VARLIĞIMIZI İSPATLAYACAĞIZ, SONRA HAKLARIMIZI TALEP EDECEĞİZ”

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise, ’72 millete bir nazarda bakmayan 40 yıl müderris olsa hakikatte asidir’ diyen Hünkâr Hace Bektaş Veli’nin yolundan yürüyenlerin inancı, dili tarihi ve inancının gerektirdiği ibadetlerin ve varlığının yasak olduğunu belirterek, “Peki, varlığı olmayan bir topluluğun hakları olur mu? Olmaz. Aslında biz varlığımızı ispatlamaya çalışıyoruz. Önce varlığımızı ispatlayacağız, sonra haklarımızı talep edeceğiz. Varlığımızı ispat etmemizin yollarından biri; eşit yurttaşlıktır” ifadelerine yer verdi.

“KATİLLER YARGILANACAK, CEZASIZLIK ORTADAN KALKACAK”

Bülbül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 Mart 1921 Koçgiri katliamından başlayarak, Dersim, Ortaca, Kırıkhan, Hekimhan Malatya, Maraş, 4 Eylül 1978 Sivas, Çorum, Madımak, 1995 Gazi ve Gezi katliamlarından bu yana katiller yargılanmadı, aksine katliama tabi tutulanlar yargılandı. Katiller yargılanacak, cezasızlık ortadan kalkacak, dosyalar yeniden açılacak ve hakikatle yüzleşme, hakikatleri araştırma komisyonu kurulup uluslararası hukukta ve insan hak ve özgürlüklerini düzenleyen hukukta bunun cezası tazminatsa tazminat, özür dilemek ise özür dilemek hukuk ne diyorsa yapılacak. Bunun kararını Alevi kurumları, hukuk bilimcileri, siyaset bilimcileri, tarihi araştırmacıları oluşan bir hakikatler araştırma Komisyonu verecek.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR