Hüseyin Narlı; ailesi, yoldaşları, dostları tarafından uğurlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçen günlerde Hakk’a yürüyen TV10 ve CANTV kurucularından Gazeteci-Yazar Hüseyin Narlı için Hakk’a uğurlama erkanı yürütüldü. Ailesi, dostları ve yoldaşları tarafından yapılan konuşmalarda, Hüseyin Narlı’nın özgürlük ve demokrasi mücadelesindeki emeğine işaret edildi.

Mustafa Mısır Dede tarafından yürütülen Hakk’a uğurlama erkanında CAN TV, PİRHA ve çeşitli kurumlardan gelen mesajlar okunurken, birlikte yol yürüdüğü dostları ve ailesi de Hüseyin Narlı’nın yaşamını anlattı.

Hakk’a uğurlama erkanı deyiş ve şiirlerin okunmasıyla tamamlandı.

MÜCADELE DOLU BİR YAŞAM

Hüseyin Narlı, 1955 yılında Maraş’ın Pazarcık ilçesi Çiğli köyünde dünyaya geldi. 1970’li yılların henüz başında Maraş’ta lise yıllarında devrimci mücadeleyle tanıştı. 1972 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya bölümünde üniversite eğitimine başladı. 1974’te üyesi olduğu Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nde (TSİP) yönetim kuruluna seçildi. 1975 yılında ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etti.

Devrimci mücadelede öncülük rolü oynayan Narlı, 1977 yılında Sosyalist Gençlik Birliği’nin (SGB) kurucu kadrosunda yer aldı ve genel başkanlık görevini üstlendi. 12 Eylül faşist askeri darbe süreci sonrası 1981 yılında yoldaşlarıyla birlikte Suriye’ye geçti.

Partisi’nin Bekaa’daki faaliyetlerine katılan Narlı, 1983 yılında Avrupa’ya geçtiğinde Türkiye Komünist Partisi (Birlik) Merkez Komitesi’nde yer aldı. Tüm yaşamı devrimci mücadeleyle geçen Hüseyin Narlı, 1990’lı yılların başında Zülfikar dergisinin kuruluşunda yer alarak Avrupa Alevi Hareketi’nin de ilk öncülerinden oldu.

Avrupa’da kurulan Kürt televizyonlarına da sürekli olarak teknik destek vermiş olan Hüseyin Narlı, son 30 yılında Alevi toplumunun örgütlenme, kurumlaşma ve medya alanına adayan bir Alevi aydını ve mücadele öncüsü olarak öne çıktı. Alevi toplumuna önemli katkılar sağlayan TV10 ve Can TV’nin kurucularından olan Narlı, üç yıldır kanser tedavisi görüyordu.

PİRHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR