İBB’de çalışan Sivas Katliamı sanığının işine son verildi

0
77

Sivas Katliamı davasında firari olduğu yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde işe giren İhsan Çakmak’ın 2008 yılından bu yana İSPARK’ta çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bir belediye yetkilisinden PİRHA’ya verilen bilgiye göre Çakmak’ın işine son verildi.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal anma etkinliğine katılan aydın, yazar, sanatçı, semah dönen canların kaldığı Madımak otelini yakan binlerce gerici faşist kalabalığın katlettiği 35 canın acısı hiç dinmedi.

Katliama karışan teröristlerden kimileri başta almanya olmak üzere yurt dışına kaçarken, kimilerinin de kamu kurumlarında çalıştıkları ortaya çıktı.

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

3 GÜN ÖNCE İŞTEN ÇIKARILDI

Firari olduğu yıllarda aranan sanıklardan İhsan Çakmak’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki  İSPARK’ta çalıştığı geçen gün ortaya çıktı.

Uzatılan dava süreci ile zaman aşımına uğratılması sonucu ceza almadığı gibi kamu kurumlarında iş verilerek ödüllendirilen İhsan Çakmak’ın üç gün önce ise işten çıkarıldığı bilgisi geldi.

Bir belediye yetkilisinden edinilen bilgiye göre katliam sanığı Çakmak’ın belediyede çalıştığının bilinmediği ve çıkan haberler üzerine soruşturularak işine son verildiği öğrenildi.

“SİVAS DAVASININ AVUKATLARININ BİRÇOĞU DA AKP MİLLETVEKİLİ OLDU”

Konuya ilişkin bilgi ve görüşlerini sorduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı şunları dile getirdi:

“Bu haberler çıkınca bende basından öğrendim durumu. Sivas davasının sanık avukatlarına baktığımız zaman onların birçoğu da AKP Milletvekili oldu. Bu adama gelinceye kadar artık öyle şeyler oluyor ki, duyuyoruz ki inanılır gibi değil. 2002’den bu yana hatta 1993’ten bu yana diyebiliriz, Sivas Katliamı’ndan sonra böyle şeyler çok oldu. Cezalandırma yerine ödüllendirme yapıldı. Ben artık şaşırmıyorum bu duruma. Üzücü bir durum tabii. Nereye dokunsan altından bir şey çıkıyor, kamuoyunu yaralayıcı durumlar ortaya çıkıyor. Dolayısıyla tüm bunlara baktığımız zaman bunların hepsini düzeltmemiz lazım.”

NE OLMUŞTU?

Sivas Katliamı sanıklarından İhsan Çakmak, 1996’da tutuklandı. Ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. O yıldan sonra duruşmalara hiç katılmayan Çakmak, aranırken başka bir suçtan yakalanarak 3 Mayıs 2007’de cezaevine girdi. Sivas davasının 8’inci duruşmasının yapıldığı 16 Ağustos 2007’de ifade verdi. Arandığı yıllarda 27 Temmuz 1999’da Sivas Altınyayla Belediyesi’nde evlendiğini, 22 Mayıs 1997’de askere gittiğini, çocuğunu nüfusa kaydettirdiğini, emniyete başvurarak ehliyet aldığını anlattı.

Aramasının olduğu süre zarfında Çakmak’ın İstanbul Belediyesi Ulaşım AŞ’ye bağlı Güngören Yavuz Sultan Selim Mahallesi metro durağında gişe memuru olarak çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Metro AŞ’de çalışırken gelen tepkiler üzerine iş akdi sona erdirilmişti. Çakmak mahkeme tarafından o dönem tutuksuz yargılanmasına karar verilip yeniden serbest bırakılmıştı. Sanıkların bulunmaması, bozulan kararlarla uzayan yargı süreci sonunda İhsan Çakmak, davanın 2 Temmuz 2008’de zaman aşımına uğraması ile ceza almaktan kurtuldu.

Melis CİDDİOĞLU/PİRHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here