‘İktidarın Aleviler ile ilişkilenmesi samimi değil’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanının cemevlerine dönük ziyaretlerini değerlendiren PSAKD Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Hüsnü Korkmaz, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş ve Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı İnanç Kurulu’ndan İsmail Soyupak Alevilerin hak ve taleplerini görmek istemeyen iktidarın bu hamlesinin girdiği siyasi çıkmazın aşılmasına yönelik argümanı olduğuna işaret ettiler. 

Alevi toplumu haklarının, somut taleplerinin hükümet tarafından kabul edilmesini beklerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Zeybek, Türkiye’nin bir çok kentinde Alevi kurumlarına ziyaret gerçekleştiriyor. Kurumlara ve inanç önderlerine ‘bir ihtiyacınız var mı?’ diye sorulan ziyaretlerde kurum başkanları ve inanç önderleri çoğu yerde muhataplarının devlet olduğunun altını çizerken, Alevilerin haklarının iadesi istediler.

Konuya ilişkin İstanbul’da hizmet yürüten Alevi kurum başkanları ve temsilcileri PİRHA‘ya değerlendirmelerde bulunarak Aleviliğe yasal statü verilmemiş iken yapılan bu ziyaretlerin samimi olmayacağının altını çizdiler.

“İKTİDARIN ALEVİLER İLE İŞKİLENMESİ SAMİMİ DEĞİL”

Siyasal iktidarın Alevilerin sorunlarına çözüm olmadığını ifade eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Hüsnü Korkmaz, siyasi iktidarın son dönemde yaşadığı çıkmazın sonucu Aleviler ile ilişkilenmesinin samimi olmadığına işaret ederek, Son 20 yıldır bu dil bir şekilde Alevi toplumunun sorunlarına çözüm olmamıştır. Dolayısıyla doğru bir dil olmadığı aşikardır. Biz konuşma, söylem, vaat yerine müspet hareket, müspet çalışma sonuç noktasında bir şeyler görmek istiyoruz. Dolayısıyla dil, söylem bugüne kadar toplumsal taleplerimize, derdimize deva olmamıştır. Bu anlamda bu pencereden baktığımızda iktidarların dili Alevi istek ve taleplerini karşılayan bir dil olmamıştır.  Siyasal iktidar muhtemelen bir siyasi çıkmaz, bir dar boğaza girmişti. Ve bu darboğazın da aşılmasına yönelik en önemli argümanlardan bir tanesi Alevi toplumunun olduğu gerçeği zaten hep ortadadır. Dönemsel olarak, tarihsel olarak katliamlar tarihine baktığımızda çok farklı yöntemlerle de o argümanlar kullanılmıştır. Yine bugün de aynı toplum üzerinde farklı bir yöntem sergileniyor. Alevi toplumu, Alevi önderleri, Alevi kurumsallığı açısından bakıldığında hiç samimi bulunan bir durum değil” diye konuştu.

“ALEVİLERİN GÜNDEMİNİN OLMASI ZORUNLUDUR”

Korkmaz, Alevilerin metropoller ve kentlere göç ile birlikte önemli bir aşama kaydederek kendi gündemleri oluşturabildiğini dile getirdi. Korkmaz,  “Aleviler kendi gündemleri olmak zorunda olan bir toplum. Çünkü bugün baktığımızda siyasal iktidarların, iktidarlarını koruyabilmeleri için Alevileri muhakkak gündemde tutması gerekiyor. Evet kendimiz de gündem oluşturuyoruz. Bazen kendiliğinden doğal olarak oluşan, bazen de toplumsal reflekslerle oluşturduğumuz gündemlerimiz de bugüne kadar varlığımızı koruduk” ifadelerini kullandı.

“CEMEVLERİNİN ZİYARETİ POLİTİK PROPAGANDADAN İBARET”

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanının cemevlerine dönük ziyaretlerini politik bir propagandadan ibaret olduğu belirterek, “Her dönem Aleviler aslında muhatap alınmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal de Alevileri muhatap almıştır. Dersim’e Alevi dergahlarına gitmiştir. Daha sonra gelen iktidarların hepsi ama hepsi bir şekilde Alevilerle irtibat kurmuştur. Şimdi yüzlerce cemevlerimiz var Alevileri muhatap almak isteyenler cemevlerine gidiyorlar. Bu birazda Aleviler oy potansiyeli olarak kendilerine eklemlendirmek istiyorlar. Birazda ‘benim Alevim’ ifadesini oluşturmak istiyorlar. Oysa Aleviler kimsenin Alevi’si değil, Aleviler kendi başlarına artık kendini ifade edebilen bir toplum. Cemevlerinin ziyaret edilmesi sadece politik bir propagandadan ibarettir” dedi.

“ALEVİLER ARTIK KENDİNİ İFADE EDEBİLİYOR”

Alevi hak mücadelesinin meşruluk kazanarak artık her alanda kendini var ettiğini belirten Karataş şöyle konuştu:

“Alevilik bu topraklarda var olduğu kabul edilen meşruluğunu kabul ettirmiş bir toplumdur. Geçmişte çok eski yıllarda saklanan, kırsallarda, gözden ırak yerlerde yaşamayı tercih eden, korkuyla ve baskıyla kendini ifade edemeyen, ‘inkâr’ eden bir toplumdan bugünkü geldiği aşama önemlidir. Görüyoruz ki bugün Aleviler kendilerini ifade edebiliyor, artık her alanda ben Aleviyim diyebiliyor, ben varım diyebiliyor. Demek ki Aleviler artık gündem belirleyebiliyorlar.”

“ÖNCE CEMEVİNİ İBADETHANE OLARAK TANIMALARI GEREKİYOR, ŞEKİLCİLER”

“Devlet adına gelen şahıslar kurumları ziyaret edecekse önce çıkıp buraların ibadethanedir demesi gerekiyor” diyen Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı İnanç Kurulu’ndan İsmail Soyupak da cemevlerinin ziyaret edilmesini, “Devletin içerisinde iktidarlaşmış olan o gücü elinde tutanların cemevlerini ziyaret edip gönül alma derdini biz çoktan geçtik. Eğer devlet bir kuruma gelecekse veya devlet adına gelen şahıslar kurumları ziyaret edecekse önce çıkıp buraların ibadethanedir demesi gerekiyor. Dolayısıyla biz bu sorunsallarımızı ortadan kaldırmadan ziyaretlerle bu işlerin olacağı kanaatini taşımıyorum. Şekilden öteye de gitmez biz Aleviler şekilci değil, özüz” diyerek yorumladı.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR