İstanbul Valiliği, Dersim Dernekleri pikniğini yasakladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Aydos Ormanı’nda yapılması planlanan Dersim Dernekleri Federasyonu’nun pikniğine valilik izin vermedi. Federasyondan yazılı açıklama yapıldı.

Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) bugün İstanbul Aydos Ormanı’nda gerçekleşeceği piknik, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Pikniğe 24 saat kala gelen yasak kararına karşı yazılı açıklama yapılan DEDEF’ten, “Dersim halkının birlik ve dayanışma pikniği yasaklanamaz!” denildi.

32 yıldır geleneksel olarak yapılan Dersimliler birlik ve dayanışma pikniğinde herhangi bir sorun yaşanmadığının belirtildiği açıklamada, “AKP’nin son yıllarda bu yasaklamaları ileri demokrasilerinin safsatasının üründür. Her şeyden önce bu kararın son güne kadar bekletilerek, yapılan onca hazırlık yok sayılarak üyelerimizin pandemi nedeniye bir araya gelme arzusu ve en önemlisi ekonomik olarak çok ağır bir yük altına girmemiz sağlandıktan sonra bildirilmesi, yapılan işlemin her türden iyi niyetten uzak olduğunu göstermektedir” ifadeleri yer aldı.

Gerekçenin pikniğin güvenliğinin alınamayacağı olarak kendilerine iletildiğinin belirtildiği açıklamada “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak, güvenlik içinde piknik yapmamızı sağlamakla yükümlü olanların, bu gerekçelendirmeyi demokratik hakkımızın yasaklanmasının gerekçesi yapmaları, temel hukuk normlarının ihlalidir. Kısacası tarafımıza iletilen yasaklama gerekçesi her açıdan hukuki meşruiyetten, demokratik bir toplum ölçüsünde başvurulabilecek gereklilik ve ölçülülük gerekçelerinden bütünüyle yoksundur” diye belirtildi.

(HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR