İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği: Pikniğin yasaklanması kabul edilemez

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DEDEF’in İstanbul’da düzenleyeceği pikniğin valilikçe yasaklanmasının kabul edilemeyeceğini belirten İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, yasaklanmak istenilenin Dersim halkının kendisi olduğuna işaret etti.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ‘Dersimliler Birlik ve Dayanışma Pikniği’ İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmış, DEDEF konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak piknik alanı önünde basın açıklaması ile yasağı protesto etmişti.

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, yasaklama kararına tepki göstererek Dersim Dernekleri Federasyonu ile dayanışmaya çağırdı.

Açıklamada, metropollere göç eden Dersimlilerin tıpkı Dersim’de yaşayanlar gibi güvenlik gerekçeleri ile şehir merkezlerine hapsedilmek istendiğinin altı çizilerek, yasakçı zihniyete karşı itirazların yükseltilmesi çağrısında bulunuldu.

“YASAK KABUL EDİLEMEZ, DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin açıklaması şöyle:

“Dersim Dernekleri Federasyonu’nun bu yıl 32’ncisini düzenleyeceği dostluk pikniğinin İstanbul Valiliği tarafından sudan sebeplerle yasaklanması kabul edilemezdir. Osmanlı’dan günümüze Dersim üzerinde asimilasyon ve yok etme politikası devem etmektedir. 1937-38 Dersin Soykırımı yetmezcesine, binlerce insanımız  ailelerinden parçalanarak dilini, kültürünü bilmediği yerlere sürgün edilmiştir. Çocuk yaşta kızlarımız ailelerinden koparılarak yabancılara evlatlık olarak verilmiştir. Halkımıza bunu reva görenler yok etme politikasını sürdürmekte ısrarcı olmuştur. 1980 yılında Dersim’e atanan Vali Kenan Güven köylerimize camiler yaptırarak, yurtta okuyan çocuklarımızın bir kısmını ailelerden alıp imam hatiplere göndererek asimilasyona devam etmiştir. 1994 yılında yeni bir 38 tekrar topraklarımızda başlatılmış, köylerimiz yakılmış, insanlarımız faili meçhullerle katledilmiş ve yeniden batı ilerine sürgün edilmiştir. Topraklarımız insansızlaştırılmıştır.

Soykırım ve asimilasyon bununla da kalmamış cemaat örgütlenmeleri, orman yangınları, barajlar ve maden projeleriyle devam edilmiştir. Kalekollar ile adeta Dersim baskı altındadır. Her yıl güvenlik gerekçesi ile ilan edilen güvenlik yasaklarla Dersim halkı şehir merkezlerine hapsedilmek istenmektedir. Bu da yetmiyormuş gibi batıda yaşayan halkımızı da şehir merkezlerine hapsedilmek istenmektedir. İstanbul pikniğinin yasaklanması bunun açıkça görünen yüzüdür. Dersim Dernekleri Federasyonu’na yönelik piknik yasağının bizler tarafından kabul edilir bir yani yoktur.  Buradan bütün Dersim halkımıza, demokratik kamuoyuna ve Dersim dostlarına çağrınızdır; bu yasakçı zihniyete itiraz etmeye ve federasyonumuzun yanında durmaya çağırıyoruz.”

PİRHA/İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR