‘Kadın ve gençliğin olmadığı yerde sağlıklı Alevi örgütlenmesi yapılamaz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hacıbektaş’ta ‘Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayında konuşan kadınlar, Aleviliğin bugüne gelmesinde kadınların rolüne işaret ederken, çalıştayda gençlerin yokluğuna dikkat çeken Baba Mansur ocağı evlatlarından Ali Haydar Kurt ise, “Gençliğe sahip çıkılmadığı, gençliğin söz hakkı olmadığı, gençliğin konuşulmadığı, gençlerin var olmadığı yerde sağlıklı bir şekilde örgütlenme ve ilerleme modeli geliştiremezsiniz” dedi.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Alevi kurumları tarafından 17-18 Eylül’de ‘Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayı yapıldı.

GÜLTEN ÖNAL: ALEVİ KADINLAR MUTLAKA ÖRGÜTLÜ OLMALI

Çalıştayda konuşan Alevi kadın aktivist Gülten Önal, “Yol kadındır, kadın yoldur” diye sözlerine başlayarak, “Eğer yüzyılda bizler bugün buraya kadar gelmişsek burada esas özne olan Alevi kadınlardır. Bugüne kadar Aleviliği buraya getiren yaşatan bunca zulme, baskıya rağmen gizli gizli Aleviliğini yürütüp bugünlere getiren Alevi kadınlarıdır. Alevi kadınları sizler gibi pırıl pırıl yiğit evlatlar yetiştirmeseydi bugün biz burada ne Aleviliği tartışıyor olabilirdik ne de gelecek yüzyılını tartışıyor olabilirdik” dedi.

Kadınların binlerce yıldır acı çektiğini ve büyük bir mücadele yürüttüğünü ifade eden Gülten Önal, “Şehriban Bacı, Sakine Bacı, Elif Ana, Güzide Ana, Didar Ana, Ayşe Bacı gibi yakın tarihin Alevi kadınları yaşadıkları sürece iz bırakmış, Aleviliğe pek çok katkı sunmuşlardır. Ama nedense önemsenmemiş, hatta yok sayılmışlardır. Yolda kadın vardır diyoruz kadın yoldur diyoruz. Çünkü kadınların bugüne kadar çok ciddi emekleri vardır. Alevi kadını direnişçi ve adaletli bir iradenin sahibidir. Alevi kadını modernizmi, çağdaşlığı, kapitalizmi renkli ve kirli dünyasına göre algılamaz” diye belirtti.

Alevi kadınların mutlaka örgütlü olması gerektiğinin altını çizen Gülten Önal, “Fakat eril zihniyetin şöyle düşündüğünü duyar gibi oluyorum. Siz yaptığınızda biz yok mu dedik? Evet arkadaşım yok diyorsunuz. Siz bırakmıyorsunuz. Çekilin bir önümüzden bakın biz neler yapabiliriz. Eğer burada gelecek yüzyılı konuşuyorsak burada mutlaka federasyonların yanında Alevi örgütlü kadınların da yer alması gereklidir” diye konuştu.

ŞEHRİBAN MUTLUER: ALEVİLİK SORGULAMAKTIR, ÖNCE VİCDANINI SORGULA!

Arzuman Ocağı evlatlarından Şehriban Mutluer de, çalıştayda söz aldı. Şehriban Ana, konuşmasında şunları ifade etti:

“Aleviyim dedim taşa tuttular, Hüseyin’im dedim susuz bıraktılar, ben Aliyim dedim arkamdan vurdular, yolum Hacı Bektaş dedim sürgüne gönderdiler, Pir Sultan’ın torunuyum dedim darağacına aldılar. Yıksan da Ocağımı etsen de pare pare, assan da başımızı biz yolumuzdan vazgeçmedik. Bana karşı olan topluma değil, ben kendime bakarım. Biz ayrım yapmadık. Yezit vicdansız, Muaviye imansız, Sübyan insanlıktan haberi yok. Peki siz bunun karşısında ne yaptınız değerli canlarımız değerli bacılarımız? Süslenip püslenmek eşimin aldığı arabayla gezmek benim için kadınlık değil. Benim için kadınlık yolumun kadını olmaktır.

15 yıl Şeriat köyünde kaldım ve beni hiç kimse engelleyemedi. Nemrut ‘a karşı İbrahim’sen Alevisin, Firavuna karşı Musa mısın Alevisin, zalime karşı Hz. Âli misin Alevisin, Yezide karşı İmam Hüseyin misin Alevisin, Hızıra karşı Pir Sultan mısın Alevisin. Bizi kadimden bugüne kovdular, dövdüler, hakaret ettiler, neredeydin alemde misin? O zaman buyur kitaplarını oku, Yolu yürüt, bilmediğini sor, öğren. Alevilik sorgulamaktır, önce vicdanını sorgula.

Biz kendimizi bölmeyelim sevgili canlar çocuklarımızı yetiştirelim. Küçük çocuklarımız camiye gidiyor beyinleri boş olan çocuklarımızın beynini dolduruyorlar. Ama bizim duyarsızlığımıza bakın ki yedi bölge Türkiye, yurtiçinden, yurtdışından nerede bu canlar, nerede gençlik? kimseyi suçlamıyorum hatayı önce kendinde arayacaksın.”

ALİ HAYDAR KURT: GENÇLERİN VAR OLMADIĞI YERDE SAĞLIKLI ÖRGÜTLENME OLMAZ

Baba Mansur Ocağı evlatlarından Ali Haydar Kurt ise, çalıştayda yaptığı konuşmada, gençliğin yokluğuna dikkat çekti.

Alevi kurumlarının temel taşı gençlik olduğunu vurgulayan Kurt, şunları dile getirdi:
“Gençliğe sahip çıkılmadığı, gençliğin söz hakkı olmadığı, gençliğin konuşulmadığı, gençlerin var olmadığı yerde sağlıklı bir şekilde örgütlenme ve ilerleme modeli geliştiremezsiniz. Gençler burada olmalı, bu atmosferi yaşamalı. Bu atmosferi yaşarken sizden gıdalanmalı, öğrenmeli, yaşamalı. Çünkü Alevilik dediğimiz şey kitaplara sığmaz, mürekkeple yazılmaz, yaşamakla olur. Yaşamadığımız bir şeyi ardıllarımıza nasıl aktarabiliriz. Biz bir şeyi sağlıklı bir şekilde ardıllarımıza aktarmak istiyorsak gençliği en arka planda değil de en ön planda tutmalıyız. Temeli baştan sağlam tutmalıyız ki ileriye dönük yapılan çalışmalar ve ileriye dönük yapılacak projeler daha sağlıklı olsun.”

PİRHA/HACIBEKTAŞ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR