Kamilağaoğlu’ndan Banaz’da yapılacak etkinliğine çağrı: Banaz, Pir Sultan demek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PİRHA – Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi’ye katılan ve Gezi’yi sahiplenen halka hakaret etmesine tepki gösterdi. “Tüm kadınların müdahil olup suç duyurusunda bulunması lazım. Çünkü çok aşağılayıcı bir sözcük” diyen Kamilağaoğlu, 25 Haziran’da başlayacak Sivas’ın Banaz köyünde yapılacak anmaya katılım çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gezi protestolarının dokuzuncu yıldönümünde halka dönük hakaretlerine tepkiler sürüyor.

“ERDOĞAN’IN OKUMADAN SÖYLEDİĞİ SÖZLERDİ ONLAR”

AABK Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çürük, s..tük” sözlerini “Aslında çok büyük bir talihsizlik” sözleriyle eleştirerek, tüm kadınları suç duyurusunda bulunmaya çağırdı. Kamilağaoğlu, iktidarın Gezi eylemleri nedeniyle korku içerisine girdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir ülkenin Cumhurbaşkanı olacaksın, bir ülkenin kadınıyla, erkeğiyle o toplumun her bir bireyini kucaklayacaksın, arkasından da kalkıp o toplumun çoğunluğunu oluşturan kadınlara karşı o sözcüğü kullanacaksın! Aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözcüğü kullanmasının altında yatan neden Gezi eylemleriydi. 2013 yılında tüm Türkiye’ye yayılan eylemlerdi. Bu eylemler içerisinde herkes vardı. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı… Gezi eylemleri iktidarı çok fazlasıyla sarsıp korkuttu. Aslında Erdoğan’ın spontane olarak, yani okumadan söylediği sözlerdi onlar. Kabul edilir hiçbir yanı yok. Türkiye’de özellikle Pir Sultan Abdal Derneği’nin kadın örgütlenmesi suç duyurusunda bulundu. Diğer feminist gruplar da aynı şekilde suç duyurusunda bulundu. Yani kim olursa olsun, ister siyasi yapısı olsun ister olmasın tüm kadınların müdahil olup suç duyurusunda bulunması lazım. Çünkü çok aşağılayıcı bir sözcük.”

“ARTIK OK YAYDAN ÇIKTI”

AABK Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, iktidarın kitlesel eylemlere tahammül edemediğini ifade ederek, 25-26 Haziran’da Sivas’ın Banaz köyünde yapılacak anma etkinliklerine de değindi. Bu yıl yapılacak program için tüm Alevi kurumlarının ortak toplantı düzenlediklerini ifade eden Kamilağaoğlu, Banaz’ın önemine vurgu yaparak şu çağrıda bulundu:

“Önümüzdeki 2 Temmuz ile ilgili bir yol haritası da çıkacak. Banaz çok önemli. Banaz eşittir Pir Sultan demek. Banaz direniş, paylaşım, kültür demek. Yani Banaz’da yapılan her türlü festival, etkinlik bir açılım getiriyor aslında. Ülkenin Alevisi, Sünnisi, sol-sosyalist hareketleriyle devasa etkinliklerin yapıldığı, deyişlerin okunduğu, türkülerin söylendiği, kitap tanıtımlarının yapıldığı, şiirlerin okunduğu bir kültür festivali. Onun için son derece önemli. Alevi inancında Pir Sultan’ın farklı bir yeri var. Direnişi, karşı koymayı simgeliyor. Onun için bu festivallerin orada yapılması son derece önemli. Benim de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı olarak çağrım; herkesin orada olması lazım. Biz sayısal olarak ne kadar çoğalırsak o kadar amacına ulaşmış olur. Artık ok yaydan çıktı gibi. İnsanlar Türkiye’de de bu korku duvarını aşmış durumda. O nedenle Banaz’ı sahiplenmek lazım. Orada olmak, ortaklaştırmak lazım diye düşünüyorum.”

Eren GÜVEN / ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR