Kenanoğlu, Tokat Valiliği’ne yanıt verdi: Yalanlamak ile sorunlar çözülmüyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tokat’ın Zile ilçesi Alıçözü Köyü’nün uzun yıllardır devam eden su sorununu Meclis gündemine taşıdığı için Tokat Valiliği tarafından hakkında “saptırıcı, kışkırtıcı, hedef gösterici” şeklinde ifadeler kullanılan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, valiliğe yanıt verdi. Kenanoğlu, “Alıçözü Köyü’nün kamuoyuna yansımış bir sorunu var. Köylüler bunun Alevi köyü olmasından kaynaklandığını söylüyor. Yalanlamak ile sorunlar çözülmüyor sayın vali. İki gün önce muhtarı arayıp, sorunları gündeme getirdikleri için köylüleri sıkıştırdığınızı da biliyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu‘nun Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Alevi köylerinden Alıçözü’nün yıllardır süren su sorununu Meclis’e taşımasının ardından Tokat Valiliği bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı. Valiliğin açıklamasının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kenanoğlu, “Yalanlamak ile sorunlar çözülmüyor sayın vali” dedi.

Kenanoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’na 24 Haziran 2022 günü verdiği soru önergesinde Alıçözü Köyü’ne komşu olan Boldacı Köyü ile mahkeme kararına göre ortak kullanılması gereken su göletinin sadece Boldacı Köyü tarafından kullanıldığını belirterek, “Alevi köylerine hizmet verilmemesi örneklerinden biri de Tokat Zile İlçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Alıçözü köyünde yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ALEVİ KÖYLERİNE HİZMET VERİLMEMESİNİN ÖRNEKLERİNDEN BİRİ”

Kenanoğlu önergesinde şu konulara da dikkat çekti:

“Alevi köylerine hizmet verilmemesi örneklerinden biri de Tokat Zile İlçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Alıçözü köyünde yaşanmaktadır. Alıçözü sınırları içerisinde bulunan ve her iki köyün kullanımına sunulması gereken göletten Alevi köyü olan Alıçözü köyü yararlanamamakta ancak gölet suyunun kullanım hakkı hukuksuzca Boldacı köyüne verilmektedir. 1996 yılında biten göletten o tarihten bu yana sadece Boldacı köyü yararlanmaktadır. Sadece Boldacı köyünün kullanımında olan göletin suyu diğer civar köylere ise para ile satılmaktadır.

Sivas Bölge İdaresi Mahkemesinin göletin ortak kullanılmasına yönelik kararı olmasına rağmen bu karar uygulanmamaktadır. Köylerinin su sorunu yaşaması nedeniyle tarım yapamaz hale geldiğinden göç verdiğini söyleyen Alıçözü yurttaşları bu sorunun bir an önce yetkililer tarafından çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtmektedirler. Alıçözü köyünün Alevi olması nedeniyle bilinçli olarak yaşatılan bu ayrımcılık aynı zamanda yol ve içme suyu hizmetlerinin verilmemesinde de görülmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Tokat Zile’ye bağlı Alıçözü ve Boldacı köyünün ortak suları ile oluşan gölet neden ortak kullanılmamaktadır? Alıçözü köyünün Alevi olmasının bunda payı var mıdır?
  2. Mahkeme kararına göre ortak kullanılması gereken gölet neden sadece Boldacı köyü tarafından kullanılmaktadır?
  3. Mahkeme kararının uygulanmasına engel olan sorumlular hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?
  4. Bu sorunun çözümü için Köy Muhtarlığı tarafından yapılan başvururlar neden dikkate alınmamaktadır?
  5. Alevilerin yaşadığı Alıçözü köyünün sulama ve içme suyu sorunu ile yol sorununun çözülmesi için bir projeniz var mıdır?”

TOKAT VALİLİĞİ: YAPILAN PAYLAŞIMLAR SAPTIRICI, KIŞKIRTICIDIR

Tokat Valiliği ise konuya ilişkin açıklama yaparak, Kenanoğlu‘nu yalanladı. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“24 Haziran 2022 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun, mezhepsel ayrımı tahrik edici ifadelerle Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Alıçözü Köyünde yıllardır su sorununun devam ettiğini iddia ederek sosyal medyada yaptığı paylaşımlara dair Valiliğimizce yapılan incelemede; Zile Kaymakamlığı’nda 2021 yılı KÖYDES kapsamında 50 tonluk su deposu tamamlanmıştır. Ayrıca köyiçi içmesuyu boru hatları tamamen yenilenmiştir. Muhtarlığımız tarafından akıllı sayaç takılmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir

Netice itibariyle Alıçözü köyümüzde iddia edildiği gibi su sorunu yaşanmamaktadır. Yapılan paylaşımların belli çevre ve mihraklar tarafından hem saptırıcı, hem kışkırtıcı hem de hedef gösterici paylaşımlar ve yönlendirmeler olduğu anlaşılmaktadır.  Gönüllerimizde olan tüm vatandaşlarımıza ayrımcılık yapmadan, eşit ve adil bir şekilde hizmet etmeyi sürdürüyoruz.

Büyük Önder Atatürk’ün ifade ettiği; “Kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimiz” ilkesini kendisine şiar edinen devletimizin tüm kadrosu, vatandaşlarımıza eşit mesafede hizmet sevdası ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde milli hedeflerine doğru her türlü engelleme ve nifak girişimini bertaraf ederek ilerleyecektir.”

KENANOĞLU, TOKAT VALİLİĞİ’NE YANIT VERDİ

Tokat Valiliği’nin açıklamalarına ilişkin yanıt veren Kenanoğlu, köylülerin iddiaları ile yaşadıkları soruna ait görüntülere dayanarak TBMM’ye soru önergesi sunduğunu vurguladı. Milletvekili olarak kamu görevini yerine getirdiklerini belirten Kenanoğlu, şunları söyledi:

“Alıçözü Köyü’nün kamuoyuna yansımış bir sorunu var. Bunu ben iddia etmiyorum. Köylülerin bizzat konuşmaları, anlatımları var. Köylülerin, eşeklerin sırtında su bidonları taşıdıkları görüntüler var. Köylüler bunun Alevi köyü olmasından kaynaklandığını söylüyor. Bu da kendilerinin iddiaları. Yaşanan sorun ve sıkıntıları muhataplarına sormak bizim görevimizdir. Valilik açıklamasında benim için ‘saptırıcı, kışkırtıcı, hedef gösterici’ ifadelerden bahsediyor. Böyle yapacağınıza kalkıp Zile Alıçözü Köyü’ne bir gitseydiniz sayın vali. Orada su var mı yok mu? İnsanların su ile ilişkileri nedir? Yollar ne durumda? Gidip baksaydınız da keşke ‘Baktım, sorun yok. Bunlar tümüyle yanlış bilgilerdir. Beyan eden köylüler yalan söylüyor’ deseydiniz.

“MUHTARI ARAYIP, KÖYLÜLERİ SIKIŞTIRDIĞINIZI DA BİLİYORUZ”  

Su yetmiyor. Kuraklıktan, su kaynağının paylaşımdan veya birçok nedenden ötürü yetmez. Başka su kaynaklarından bahsediliyor. O kaynakların bu depoya taşınmasını talep ediyorlar. Bu konuda bir sürü başvuru yapmalarına rağmen bunlar yerine getirilmiyor. Köylüler de bu nedenle doğal olarak bir art niyet arıyor. Biz de bunu Meclis’in gündemine taşıdık.

İki gün önce muhtarı arayıp, sorunları gündeme getirdikleri için köylüleri sıkıştırdığınızı da biliyoruz. Bırakın vatandaş sorunu ifade etsin, siz de açıklamanızı yapın. Yapmış olduğunuz kamu görevi değildir. Tokat ile ilgili bir sorun olduğunda tüm milletvekilleri ile görüşüyoruz. Sorunun çözümü noktasında gayret sarf etmeniz gerekir.”

PİRHA/ İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR