Kenanoğlu’ndan, Ebu Suud çıkışı: Lanet Yezitlere ve onun zihniyetine sahip çıkanlara

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın ‘Yol Kardeşliği Cemevi Projesi’ kapsamında Çorum’da temel atma töreninde yapığı, “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır. Ebu Suudlar olamaz” konuşması üzerine alanı terk eden Çorum Valisi ve AKP’li Belediye Başkanı’na tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Lanet Yezitlere ve onun zihniyetine sahip çıkanlara” dedi.

‘Yol Kardeşliği Cemevi Projesi’ kapsamında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi ile Frankfurt Cemevi açılışları için hafta sonu Çorum’da temel atma töreni düzenlendi.

HBVAKV Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından inşa edilecek olan cemevi temel atma törenine Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirerek, Alevi toplumunun taleplerini bir kez daha dile getirdi. Mat, konuşmasının devamında, “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır… Ebu Suudlar olamaz” dedi. Mat’ın konuşmasından rahatsız olduklarını belirten Çorum Valisi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın tören devam ederken alanı terk etti.

“TOPLUMUMUZA KARŞI SAYGISIZLIK YAPMIŞLARDIR”

Yaşananların üzerine sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Taleplerimizi ve eleştirilerimizi dinlemeye bile tahammül edemeyen bu zihniyet er ya da geç dinlemeyi de öğrenecek. Onlar duymak istemeseler de biz haklı davamızda bildiklerimizi daha yüksek sesle söylemeye ve bunlara rahatsızlık vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da, Çorum Valisi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın tören devam ederken alanı terk etmesine “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, Hubyar Sultan, Kalender Çelebilerdir. Ebuu Suud Alevilere iftira atarak katliam fetvaları veren bir meczup Yezittir. Lanet Yezitlere ve onun zihniyetine sahip çıkanlara” diyerek tepki gösterdi.

(HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR