Küçükyumuk: Alevi örgütleri içerisinde kadının güçlenmesi Yolu da güçlendirecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HBVAKV Uzundere Cemevi Yöneticisi Sibel Küçükyumuk, Alevi örgütleri içerisinde kadınların güçlenmesi ile yolun da güçleneceğini belirterek, “İnancımızı ve kültürümüzü kadınlar yaşatıyor. Kadınlar, bu örgütlenmeler içerisinde daha güçlü olmak zorunda” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Uzundure Şubesi Cemevi Yöneticisi Sibel Küçükyumuk, Alevi örgütlenmeleri içerisinde kadınların daha güçlü olmasıyla bu örgütlerin daha da güçlü olacağına işaret etti. Küçükyumuk, ayrıca Alevi kurumlarının topluma temas etmesi ile örgütlülüğün kazanacağının altını çizdi.

Alevi toplumunun farklı coğrafyalar ve kültürler ile daha zengin olduğuna değinen Küçükyumuk, zenginlik olan bu farklılıkları ötekileştirilerek ayrıştırmanın Alevi örgütlülüğü için çözüm olamayacağını kaydetti.

“HAKK’A YÜRÜME ERKANLARINI ALEVİCE YÜRÜTMELİYİZ”

Alevi toplumunun tüm kaygılardan uzak olarak inancı ve felsefesine göre Hakk’a yürüme erkanı yürütmesinin Alevice duruş olacağını ifade eden Küçükyumuk, “Cemimize gelen yollar dar ve otobüs gelemiyor. Canlarımız yolu yürüyerek gelmek zorunda kalıyor. Otoparkımız yok ve trafik sıkışıklığından kaynaklı Hakk’a yürüme erkanlarımız geç kalıyor. Yollarımızın genişletilmesini istiyoruz. İnancımıza, kültürümüze ve felsefemize sahip çıkarak özümüzü kaybetmememiz gerekiyor. Biz Alevi isek Alevice yaşamalıyız. İbadetlerimizi, Hakk’a yürüme erkanlarımızı da bu doğrultuda yürütmeliyiz. Canlarımız, Hakk’a yürüme erkanı sırasında dışarıdan Sünni canların da geldiğini söylüyor. Onlar sizlerin ritüellerinize saygı duyup, uymak zorundalar. Farklı ritüellere kaymadan Alevice hizmetlerimizi yürütmek zorundayız. Hakk’a yürümede de Alevice toprağa sırlanmalıyız” diye konuştu.

“ÖTEKİLEŞTİRMEYE DEĞİL BİRLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Küçükyumuk, Uzundere köyünün büyük çoğunluğunu oluşturan ve temas kurdukları Tahtacı Alevilerin Hakk’a yürüme erkanlarını artık cemevlerinde yaptığını dile getirdi. Alevi toplumunun farklılıklarının zenginlik olduğunu belirten Küçükyumuk şöyle konuştu:

“Uzundere, Tahtacı Alevilerin yoğun olduğu bir bölge. Bizleri burada misafir eylediler. Geçmiş dönem yönetimler kapıları kendilerine kapatarak onları küstürmüşler. Yönetim olarak tek tek hepsinin kapısını çalarak ziyaret ettik. Bir iletişim geliştirdik. Hakk’a yürüme hizmetlerini kendi evlerinde yapıyorlardı. Artık cemevimizde bu hizmetlerini yürütüyorlar. Onları kazanmak bizler için büyük bir onur. Bizler farklı coğrafyalar ve kültürler ile çok daha zenginiz. Tahtacılar Hakk’a yürüme erkanına dışardan kimseyi normalde kabul etmezler. Ben o erkanı gördüm ve çok mutlu oldum. Kişinin Hakk’a yürüyen eşini gülle karşılaması çok değerliydi. Bizler barış ve sevgi içerisinde bu inancı yürütebiliriz. Böyle bir zamanda buna çok büyük bir ihtiyaç var. Ayrıştırmak, ötekileştirmek asla çözüm olmaz.”

“KADININ GÜÇLENMESİ YOLU DA GÜÇLENDİRECEKTİR”

HBVAKV Uzundure Şubesi Cemevi Yöneticisi Sibel Küçükyumuk, Alevi örgütleri içerisinde kadınların güçlenmesi ile yolun da güçleneceğini belirterek, “Kadınlar her zaman güçlü olmak zorunda. Bu kültürü, inancı onlar yaşatıyor. Kadınlar güçlü olursa, kurumlar da, yolumuz da daha güçlü olur. Kadınlar öğrenir ise onlar da çocuklarına aktaracak. Kadınlara yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mutfağımızı genişlettik. Kadınlar için bir pastacılık kursu açacağız. Yakında karşı tarafımıza bir üniversite açılacak ve anne yemeklerini bulabilecekleri bir ortam yaratılacak. Aynı zamanda da kadın canlarımız istihdam edilecek. Aleviliğin özünde hep bu var; kadınlar her zaman güçlü ve güçlü olmak zorunda” ifadelerini kullandı.

Ersin ÖZGÜL-İsmail SİVASLI /İZMİR

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR