Mehmet amca 365 gün cemevinin yolunu tutuyor: Cemevleri İmam Hüseynin dergahıdır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uzun yıllar Almanya’da çalışıp emekli olduktan sonra Mersin’e yerleşen Mehmet amca, her sabah erkenden kalkıyor ve ‘İmam Hüseyin’in dergahıdır” dediği Mersin Cemevi’ne geliyor. Mehmet amca insanların kahvelerde oturup kumar oynayacağına cemevine gelmelerini isterken, cemevinde bulunan Sivas Şehitleri köşesini gördüğünde gözyaşlarına hakim olamıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye genelindeki birçok cemevini ziyaret ederek, fiziki ve maddi eksikliklerin tespiti ve karşılanması noktasında başlayan çalışmalar daha sonra genişleyerek sürdü.

Beraberinde birçok tartışmayı da getiren bu faaliyetler, cemevlerinin “Kültür merkezi” olarak tanımlanması, dedelere maaş bağlanması, cemevinin su ve elektrik giderlerinin karşılanması ve Diyanet benzeri “Alevi Cemaati Başkanlığı” kurulması gibi başlıklar etrafında kamuoyuna yansırken, Aleviler cemevlerine sahip çıkıyor.

Bu isimlerden biri de Mehmet Pusan amca. Maraş Pazarcık’lı Mehmet amca Almanya’da emekli olduktan sonra yerleştiği Mersin’de hergün cemevinin yolunu tutuyor. Her sabah yürüyerek geldiği cemevinde kapısına niyaz olup içeri giriyor. ‘İmam Hüseyin’in dergahıdır” dediği Mersin Cemevi’ne gelen Mehmet amca, cemevinde bulunan Sivas Şehitleri köşesini gördüğünde gözyaşlarına hakim olamıyor.

İnsanların kahvelerde oturup kumar oynayacağına cemevine gelmelerini isteyen Mehmet amca, geçmişte katıldığı cemlerin özlemini söylediği deyişle paylaşıyor.

Diren KESER-Erol KAMALAK

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR