Mehmet Turan: Sakın ola ki inancımızı kendinize alet etmeye çalışmayın, taviz vermeyiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şah Ahmet Sultan Ocağı Yol Hizmetkârı Mehmet Turan dede, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi ziyaretine tepki göstererek, “Sakın ola ki, bizim inancımızı kendinize alet etmeye çalışmayın. Bu yolun yolcuları şimdiye kadar kimseye eyvallah etmemişler. Derisi yüzülmüş, asılmışlar, kesilmişler, mahpuslarda çürümüşler ama hiçbir zaman taviz vermemişler, bundan sonra da vermeyecekler” dedi. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ankara Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi Cemevine Muharrem ayında gerçekleştirdiği ziyaret tartışılmaya devam ediyor. Şah Ahmet Sultan Ocağı Yol Hizmetkârı Mehmet Turan dede ziyarete ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

“HÜSEYİN GAZİ CEMEVİNDE YAPILANLAR ALEVİ YOL ANLAYIŞINDA KABUL GÖRMEMEKTEDİR”

Erdoğan’ın ziyareti öncesi Hüseyin Gazi Cemevinin içinde yapılan değişikliklere değinen Turan, “Bizler kendi inancımız, anlayış ve yol çizgimizin hizmetini yaptığımız mekanları ve kesinlikle kendi özel ve kutsal mekanlarımız olarak görürüz. Buraların kendi içindeki dizaynı ve biçimi sadece Alevi, Bektaşi, Kızılbaş canlara aittir. Buralara mihman gelecek canlar oraların halini bilip, nerede, nasıl oturacaklarını bilerek gelmelidir. Çünkü bizde gelecek olan bütün canların bir tek adı vardır: Can. Bizim yolumuzda mevkiinin, kişilerin önemi yoktur, herkes candır. Büyüğü, küçüğü, kadını, erkeği, siyahı, beyazı, sarısı hangi inançtan hangi dinden olursa olsun herkese can diye bakarız. Ama belli yerlerde de insanların bir arada olması için gerekli belli kurallar vardır. O kurallar da hiçbir zaman değiştirilmemelidir. Eğer siz bir yere ziyarete gidiyorsanız, gittiğiniz yerin ziyaret mekanındaki sağını, solunu, duvarını, resmini oradaki dizaynı değiştirterek oraya giderseniz, bu sadece kendinize özgü bir hal aldırarak, oraya hükmetmek anlamına gelir. Biz de kendimize hiçbir zaman hükmettirmedik, ettirmeyeceğiz. Bunu yaptıranları da, yapılan hareketi ve tavrı da kınıyoruz. Bugün Hüseyin Gazi Cemevinde yapılan hareket oradaki değişimler ve oraya gelen hangi mevkide olursa olsun insanların posta oturtulması Alevi yol anlayışında kesinlikle kabul görmemektedir” diye konuştu.

“BU YOLUN YOLCULARI ŞİMDİYE KADAR TAVİZ VERMEDİ”

Turan, AKP’nin Alevilere yönelik politikalarını da hatırlatırken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekrar söylüyoruz bunu yapanlar hangi amaçla, hangi çıkar uğruna yaptılar bilmiyoruz ama yapılması gereken bir tek şey var: Mihman bizim için eyvallah baş tacıdır ama mihman kendisine göre bir yeri dizayn ettiriyorsa bu bizim kendi anlayışımızı ayaklar altına almamız anlamına gelir. Aynı konu bir diğer açıdan şurada da kendisini buluyor. Şimdiye kadar bizim anlayışımıza hiçbir zaman eyvallah dememiş, Alevi felsefi açılımını hiçbir zaman gerçekleştirmemiş, cemevlerimize cümbüş evi demiş, cemevlerimizin daha önceki dönemlerde yıkımına bile karar verebilmiş kimliklerdir bunlar. Ama son dönemlerde seçim çabalarıyla böyle şeyler yapmaktadırlar.”

“Açık söylüyoruz sakın ola ki, bir yere gelebilmek için bizim inancımıza yakınmış gibi görünmeye çalışmayın” uyarısında bulunan Mehmet Turan Dede, “Sakın ola ki, bizim inancımızı kendinize alet etmeye çalışmayın. Bir tek şeyi söylüyoruz; bu yolun yolcuları şimdiye kadar kimseye eyvallah etmemişler. Derisi yüzülmüş, üzülmüşler, asılmışlar, kesilmişler pek çok yıllar mahpuslarda çürümüşler ama hiçbir zaman taviz vermemişler, bundan sonra da vermeyecekler.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR