Mersin Cemevi yeni yönetimini belirledi.

Post date:

Author:

Category:

Mersin Cemevi ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Mersin Şubesi 15. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu ve sadece üyelerin genel kurulu salonuna alındığı seçim Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Başkanı Erdoğan Sevin Dede tarafından okunan gulbang ile başladı.

Divan seçimi sonrası divan başkanlığına Ali Doğan’ın seçildiği genel kurulda üye ve yöneticilerin kısa konuşmaların ardından söz alan AKD Genel Başkanı İsmet Kurt, Alevilere yönelik nefret söylemine dikkat çekerek, “Biz inadına barış, sevgi, hoşgörü, dostluk diyeceğiz” dedi.

Adaylardan ilk olarak söz alan Haydar Özdemir yapacakları çalışmaları aktarırken, “Biz Aleviler ne han istiyoruz, ne de hamam. Ne bayrak istiyoruz, ne de toprak. Bu güzel ülkemizde Sunni kardeşlerimizle, inanan, inanmayanlarla eşit koşullarda yaşamak istiyoruz” vurgusu yaptı.

Mersin Cemevi ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) İnanç Kurulu Başkanı Hasan Kılavuz da, cemevlerinin statüsüne dikkat çekerek, “Mersin Cemevi olarak sivil itaatsizlik yaparak cemevinin girişine ‘Mersin Cemevi’ yazdık. Madem yasak biz de o yasağa karşı bunu yaptık. Biz yazalım, devlet de gelsin cemevi yazısını kaldırsın. Aleviler inanç merkezlerine sahip çıkacak ve içinin doldurulması için çalışma yürütecektir” dedi.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. İki listenin yarıştığı seçimi Pir Hasan Kılavuz’un listesi kazandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR