Öker’in, Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk dava 14 Nisan’da: Amaç tarihe not düşmek!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanı Turgut Öker, 14 Nisan’da görülecek Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk davaya ilişkin konuştu. Öker, “Hakaretlere, temelsiz suçlamalara adaletle yaklaşılacak beklentisinde değilim. Ama en azından açtığımız bu davalar tarihe not düşmek, bugün bu adaletsizlikleri düzeltemezsen bile bizden sonraki kuşaklara bırakılacak bir mirastır” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK ) Kurucu Başkanı Turgut Öker, Aralık 2021’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, Siirt’te yaptığı konuşmada Avrupa Alevi hareketini ve ‘Alisiz Alevilik’ söylemi ile kendisini hedef gösteren açıklamalarına karşı İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 5 kuruşluk manevi tazminat davası dava açılmıştı.

Davanın ilk duruşması 14 Nisan saat 09:30’da İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.

AABK Kurucu Genel Başkanı ve aynı zamanda 25. Dönem HDP İstanbul Milletvekili olan Turgut Öker, davaya, AKP iktidarının Alevilere dönük ayrıştırıcı politikalarına ilişkin konuştu.

“KEŞKE HAKARET GÖRDÜĞÜMÜZ BÜTÜN SÜREÇ BOYUNCA DAVALAR AÇABİLSEYDİK”

Öker, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sıklıkla şahsını hedef aldığını belirterek, “Erdoğan, bütün konuşmalarda ‘Ey Turgut Öker, bu konuşmam sana’ demese de bütün tanımlaması şahsıma yönelikti. Bize dönük hakaretler, iftiralar, ayrımcılık ve önyargı yeni bir şey değil. Almanya’daki hükümet tarafından, örgütlerimiz inanç kurumuna dönüşüp onaylandığı günden beri bize böyle kin ve nefretle saldırıyor. Daha önceden bizler de buna karşı Erdoğan Avrupa’ya geldiğinde ‘Biz de Avrupa’yı bugünün Yezid’ine dar edeceğiz’ diyorduk. Yani demokratik tepkimizi kullanıyorduk. Hele ki benim 2015 yılındaki adaylığımdan sonra bize karşı halkı yuhalattırdı. Ve ilk defa 2 ay önce kendisini dava ettim. Bu 20 yıllık süre içerisinde bize nice hakaretlerde bulundu. Cemevlerinin cümbüş evi olduğunu, Alisiz Alevilik ile ilgili, özellikle de Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasını ima ederek birçok hakaretleri olduğu halde kendisine dava açmadık. Çünkü bütün yargı sistemi elinde. Bağımsız bir adalet olsa belki çoktan bu davaları açardık. Keşke bizler, hakaret gördüğümüz bütün süreç boyunca davalar açabilseydik” diye konuştu.

“BUNLARIN FITRATINDA FARKLI OLANA DÜŞMANCA YAKLAŞMA VAR”

Turgut Öker, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk davaya ilişkin de bilgi verdi. Davanın ilk duruşması 14 Nisan saat 09:30’da İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek. Öker, söz konusu davayı “Tarihe not düşmek” olarak değerlendirip şunları söyledi:

“Mevcut adaletin, bu hakaretlere, temelsiz suçlamalara adaletle yaklaşacak da oradan vicdanlarımızı rahatlatacak kararlar çıkacak beklentisinde değilim. Ama en azından tarihe not düşüp bir haksızlık, bir iftiranın var olduğunu ve bugünün yarınlarının da olduğunu düşünmek gerek. Şimdi örneğin bizler, tarihteki Dersim’in, Koçgiri’nin, Cemalettin Efendi’nin, bütün o Alevi önderlerinin savunmalarını okuyoruz. O açıdan bugün bu adaletsizlikleri düzeltemezsen bile bizden sonraki kuşaklara bırakılacak bir mirastır bu. Bu açıdan davaların arkasında durmamız lazım. Hatta daha çok dava açmamız lazım. Türkiye çapında nerede bugünkü sistemden beslenenler, bize hakarette bulunuyorlarsa mahkemenin de bir mücadele alanı olduğunu bilerek hareket etmemiz lazım. Bugün mahkemelerdeki savunmalar da mücadelenin bir parçasıdır. Türkiye’de devletin, Alevileri yok etme, asimile etme ve ortadan kaldırma amacı var. Bunların fıtratında farklı olana düşmanca yaklaşma var.”

“ALMANYA’DA İSLAMCILARIN ELDE ETTİĞİ HAKLAR ALEVİLERDEN 10 MİSLİ FAZLA”

“Almanya’daki İslamcıların yani Erdoğan’ın kandaş olduğu kuruluşların, Almanya’daki elde ettiği haklar yine biz Alevilerden belki de 10 misli fazladır” diyen Öker, “Şimdi Aleviler gibi bu ülkede hiçbir hakkı olmayanlar nasıl olur da Avrupa’da kendisinin elde ettiği haklara yakın haklar elde edebilir! Yani hazımsızlığın, saldırganlığın, iftiranın kaynağı bu. ‘Biz burada bunları bitireceğiz ancak siz Avrupa’da bunlar için nasıl ‘yaşar’ diyorsunuz ve aynı hakları veriyorsunuz’ diyorlar. Bu anlamıyla mahkemede de bütün belgeleri ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR