Öker’in, Erdoğan hakkında açtığı dava reddedildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının karar duruşmasında mahkeme, matufiyet yokluğu gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker’in, Avrupa Alevi hareketini ve ‘Alisiz Alevilik’ söylemi ile kendisini hedef gösteren açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında açtığı 5 kuruşluk manevi tazminat davasının karar duruşması İstanbul Anadolu 28. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme matufiyet yokluğu gerekçesiyle davanın reddine karar verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ile Almanya Başkonsolosluğu’ndan hukuk müşavirinin de katıldığı duruşmada söz alan Avukat Nimet Acar, Erdoğan’ın konuşmasında müvekkilini hedef gösterdiğini söyledi.

Acar şöyle konuştu:

“Davalı yaptığı konuşmasında Almanya devleti tarafından 30 milyon Euro para verildiğini öne sürüyor. “Alisiz Alevilik” söylemlerinde bulunuyor. “Milletvekili yapılmak isteniyor” dedi. Yapılan konuşmada isim zikredilmese de müvekkilim hakkında konuşulduğu açıktır. Çoğu kişi müvekkilimi arayıp üzüntülerini dile getirmiştir. 30 milyonun kaynağından, kime verildiğinden bahsedilmiyor. Ortada ağır bir itham var. Dış güçlerin fonladığı bir ajanmış gibi ithamlar var. İfade özgürlüğü kapsamında değildir. Karşı tarafın bunu ispatlaması gerekmektedir. Müvekkilim yıllardır Avrupa’da Alevilik için mücadele etmişken, yapılan iftiralar ile hedef gösterilmiştir. Kişilik haklarına da saldırı olmuştur. Hukukun gerektiği yönde davamızın kabul edilmesini talep ediyoruz.”

Davalı olan Erdoğan’ın vekili ise davanın tümden reddini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme matufiyet yokluğundan (Erdoğan’ın konuşmasında Öker’i kastedip kastetmediği anlaşılmadığından) davanın reddine karar verdi.

PİRHA / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR