Özen’den, Besli’nin Alevi nefretine tepki: Söyleyene değil, söyletene bakın.

Post date:

Author:

Category:

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak Alevilere ‘çifte kavrulmuş yalancılar’ diyen AKP’li Besli’nin nefret söylemine ilişkin konuştu. Özen, “Alevilere karşı işlenen nefret suçlarının hep cezasız kalmasından cesaret alan bu zihniyetin sorumlusu sırtını dayadığı iktidardır” dedi.

Akşam Gazetesi yazarı ve eski AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli’nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik yazdığı yazıda Alevileri ve çocuklarını hedef alarak, “Alevi, Alevi Kürt bir aile çocuklarına Alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği, öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır. Yani söz konusu çocuklar ‘çifte kavrulmuş yalancı’ olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir” şeklinde nefret söylemlerinde bulunmuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak Alevilere ‘çifte kavrulmuş yalancılar’ diyen AKP’li Besli’nin nefret söylemine tepkisini dile getirdi. Özen, Besli’nin açık bir şekilde nefret suçu işlediğini belirterek, bu tür suçların cezasız kaldığını ve bu cezasızlığın suç işleyenleri cesaretlendirdiğini ifade etti.

“NEFRET SUÇLARININ CEZASIZ KALMASI SUÇ İŞLEYENLERİ CESARETLENDİRİYOR”

Özen, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Eski AKP Milletvekili Hüseyin Besli, Akşam Gazetesi’ndeki köşesinde Kürt Alevilere “çifte kavrulmuş yalancılar” diyerek çok net bir nefret suçu işlemiştir. Aynı iktidar zihniyetinin sarayın eski danışmanı, bir adam bir süre önce de “Alevilerle evlenilmez” diye bir fetva vermişti. Bu nefret suçlarının hiçbirisi için yargı kılını bile kıpırdatmadı. Böyle durumlarda söyleyene değil, söyletene bakılması gerekiyor. Alevilere karşı işlenen nefret suçlarının hep cezasız kalmasından cesaret alan bu zihniyetin sorumlusu sırtını dayadığı iktidardır. Bu topraklarda doğruluğun, dürüstlüğün sembolü olan Alevilere hakaret etme cüretini gösteren Yezid zihniyetini kınıyoruz ve Hakk’a havale ediyoruz.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR