Pendik Ali Baba Sultan Ocağı Cemevi bahçesinde Newroz kutlandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pendik Ali Baba Sultan Ocağı Cemevi’nin Newroz kutlamalarında, yakılan ateş etrafında deyişler söylendi. 

Pendik Ali Baba Sultan Ocağı Cemevi’n de Newroz kutlaması gerçekleştirildi.

Cemevi bahçesinde yapılan etkinliğe Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Büyükçekmece Alevî Bektaş-i Kültür Derneği Başkanı Mehmet Oklu Dede, Pendik Sivaslılar Derneği yönetimi ve Hafik Beydili Köyü Dernek Başkanı Murat Demirhan, Hafik Beykonağı Köyü Dernek Başkanı Hasan Sarıpınar ve çok sayıda Alevi yurttaş katıldı.

“İNSANLARIN VE TOPLUMUN GÖNLÜNDE SEVGİ, HOŞGÖRÜ VE PAYLAŞIM TOHUMLARI YEŞERSİN”

Etkinlikte Ali Baba Sultan Cemevi Dedesi ve Başkanı Tahir Aslandaş, Newroz’un anlam ve önemine ilişkin konuşma yaparak şunları dile getirdi:

“Bugün 21 Mart baharın müjdecisi Nevruz Bayramı. Bugün Gadir i Humda Resûlullah’ın vasi, halife seçtiği ilmin kapısı, Hz. Fatma’nın eşi, Hz. Hasan Hüseyin’in babaları, keremullah Veche, Zülfikar’ın sahibi, Hayber’in Fatihi, İslam sancağının sahibi, Emirul müminin, el emin, Şahı Merdan Haydari Kerrar, Turap toprağın babası, İmam Ali’nin İslam’ın nurunun doğum günü kutlu olsun.

Ecdadımız Ali Baba Sultan Horasan-i tarafından 15. Yüzyılda Horasan’dan Anadolu’ya taşınan Kızılbaş/Alevi inancı Anadolu kültür ve tarihimizin en önemli ve öncelikli inanç unsurlarındandır. Ali Baba Sultan Horasan’dan Anadolu’ya gelmiş Sivas’a yerleşerek Anadolu da iskan/imar/irşat stratejisini hayata geçirmiştir. İnsanların ve toplumun gönlünde sevgi, hoşgörü ve paylaşım tohumlarını yeşertmiş, aşkın ve hakikatin ışığı olan çerağı uyandırmıştır. Pirimiz ecdadımız Ali Baba Sultan Cemevi’nde cem olduk.”

Cemevi bahçesinde gerçekleştirilen kutlama, Newroz ateşinin etrafında deyişler söylenmesiyle son buldu.

PİRHA/İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR