Pir Kamer Canpolat toprağa sırlandı; ‘Alevi dünyasında büyük bir hazineydi.

0
301

Önceki gün Hakk’a yürüyen Pir Kamer Canpolat (Ağa Dede) bugün Çayırlı Başköy’de toprağa sırlandı. Canpolat, Erzincan’da Başköylü Hasan Efendi Türbesi’ne yıllarca hizmet etmişti ve Hasan Efendi’nin de evladıydı. PİRHA’ya konuşan Erikli Baba Dergahının dedesi Binali Doğan Dede, “Ağa dedeyle çocukluktan beri bağımız var. Gerçekten özellikle Alevi dünyasında, inanç dünyamızda büyük bir çınar ve örnek bir dedeydi” dedi.

Erzincan’da Başköylü Hasan Efendi Türbesi’ne yıllarca hizmet eden, Hasan Efendi’nin evladı Pir Kamer Canpolat (Ağa Dede) bugün Çayırlı’ya bağlı Başköy’de Hakk’a uğurlandı.

Binali Doğan Dede‘nin gülbengleriyle yürüttüğü Hakk’a uğurlamanın ardından Pir Canpolat Başköy’de toprağa sırlandı.  Pir Kamer Canpolat 98 yaşında Hakk’a yürüdü.

Pir Kamer Canpolat’ın Hakk’a uğurlanmasının ardından, Canpolat’ın yaşamına dair PİRHA‘ya konuşan Erikli Baba Dergahının dedesi Binali Doğan Dede, “Ağa dedeyle çocukluktan beri bağımız var. Gerçekten özellikle Alevi dünyasında, inanç dünyamızda büyük bir çınar ve örnek bir dedeydi” dedi.

“AĞA DEDE, ALEVİLİĞİ YAŞAYAN, YAŞATAN VE SEVDİREN BİR DEDEYDİ”

Ağa Dede’nin 98 yaşına kadar yaşadığını belirten Binali Doğan Dede, Canpolat’ın yaşamını “İzine, Ehl-i Beyt inancına, ikrarına çok bağlıydı. Yani her sözünde ikrar arardı. İkrara, Hakk’a ve Ehl-i Beyt’e çok önem verirdi. Başköylü Hasan Efendi’nin terbiyesinde, onun inancında yetişmişti. Benim gördüğüm, benim yaşadığım en mükemmel şekilde bağlamasıyla, cemler yürüten ve Aleviliği yaşayan, yaşatan, sevdiren bir dedeydi” sözleriyle anlattı.

“İNANCI DOLU DOLU YAŞAYAN BİR SEMBOLDÜ”

Binali Doğan Dede, şöyle devam etti:

“Ben de bağlama ile cemler yürütürüm, yaklaşık 68 yaşındayım. Ama Ağa Dede çok başkaydı. Ağa Dede söylemleriyle, avazlarıyla o inancı dolu dolu yaşayan bir semboldü. Şimdi ise Hakk’a uğurluyoruz. Hani derler ya ‘Kendi cenazesini bulan aşıktır’ diye, kendi mezarını bizzat kendisi yapmıştı. Oraya sadece bedenini bıraktık.”

“İNANCI BUGÜNE KADAR İTİKATLA VE COŞKUYLA TAŞIDI”

Pir Kamer Canpolat ile ilgili, “O büyük bir hazineydi” ifadelerini kullanan Binali Dede, şunları kaydetti:

“Ağa Dede gerçekten ‘Fani dünyanın sefası bir kuru kavgaymış, baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş ’ derler ya o da yaşamını orada bıraktı. Yani eserleriyle, deyişleriyle, avazlarıyla, cem yürütmesiyle ve semahıyla çok farklıydı. İnancı bugüne kadar itikatla, inançla, coşkuyla taşıdı. Geriye çok şey bıraktı. Ben de yıllardır bağlama çalarım, cemler yürütürüm ama Ağa Dede’deki o şevk, ahenk başkaydı.

Hep Başköy’de yaşadı, cemlerini orada yaptı. Ağa dedeyle çocukluktan beri bağımız var. Gerçekten özellikle Alevi dünyasında, inanç dünyamızda büyük bir çınar ve örnek bir dedeydi.”

PİRHA / ERZİNCAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here