PİRHA’nın erişim engeli kararına karşı yapılan itiraz gerekçesiz reddedildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ajansımız PİRHA’ya getirilen erişim engeli kararına karşı yaptığımız itiraz Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Kararı değerlendiren Av. Seyit Demir, “Hakimlik kararında yine hiçbir gerekçe bildirmemiş. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarını dikkate almıyor. Fiili bir durum yaratarak, temsil ettiğin kesimlerin sesini kesmiş oluyor”dedi. 

Alevi toplumuna ait bir haber ajansı olması açısından bir ilk olan ve 2016 yılından itibaren ‘pirha.net’ adresi üzerinden yayın yapan Pir Haber Ajansı (PİRHA), Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 08/03/2022 tarihli ve 2022/1028 sayılı kararıyla herhangi bir gerekçe gösterilmeden erişime engellenmişti. Engelleme sonrası PİRHA, yayınına ‘pirha.org’ üzerinden devam ederken, erişim engeli kararına karşı yapılan itiraz Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Hakimlik ret kararında herhangi bir gerekçe bildirmedi.

“HİÇBİR GEREKÇE BİLDİRİLMEMİŞ, GENEL GEÇER BİR KARAR”

Konuya ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulunan Avukat Seyit Demir, verilen karar ile fiili bir durum yaratıldığını belirtirken, şunları söyledi:

“Hakimlik yine gerekçe bildirmemiş. İtirazların ayrı ayrı reddine karar vermiş. Hiçbir gerekçesi yok. Neden bu kararı vermiş? Ceza kanununun hangi maddesine göre vermiş? Ya da bir suç unsuru varsa bu suç unsurunun niteliği, vasfı nedir? Ne şekilde bu suç meydana gelmiş? Bunların hiçbiri belirtilmemiş. Genel geçer bir karar vermiş.

“TEMSİL ETTİĞİN KESİMLERİN SESİNİ KESMİŞ OLUYOR”

Oysa Anayasa Mahkemesi’nin kararı var. ‘Gerekçesinin olması gerekiyor’ diyor. Kanal, ajans kapatmalar, yayın durdurma ve erişim engeli getirmeler ile ilgili kararlarda Anayasa Mahkemesi’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları var. Bunların hiçbirini dikkate almıyor. Fiili bir durum yaratıyor. Hukuki olmayan bu hak gaspını engelleyecek Anayasa Mahkemesi kararını almak ise bir yılını alıyor. Bir yıl zaten seni kapatmış olacak. Temsil ettiğin kesimlerin sesini kesmiş oluyor. Fiili bir durum oluşturuyor. ‘Git istediğin yere şikayet et’ gibi bir durum yaratıyor aslında.”

PİRHA / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR