PSAKD: Darbenin tohumları Maraş, Çorum, Malatya’daki Alevi katliamları ile atıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), 41’inci yılını geride bırakan 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Alevilerin her dönem faşizmin hedefi olduğuna vurgu yapılarak, “Bu gerçeklik 12 Eylül Faşist darbesinde de değişmemiş, binlerce Alevi mahallesi, köyü arama bahanesi ile talan edilmiş, yüzbinlerce Alevi sürgün edilirken yüzlerce genç ise katledilmiştir” denildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), 12 Eylül 1980 darbesinin 41’inci yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 12 Eylül’ün devrimcilere, yurtseverlere ve Alevilere karşı işlenmiş insanlık suçu olduğunun altı çizilerek sayısız katliam, sürgün, köylere cami yapılması ve zorun din dersleri ile Aleviliğin kuşatma altına alındığı belirtildi.

“ALEVİLER HER DÖNEM FAŞİZMİN HEDEFİ OLMUŞTUR”

Eşitlik, adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde çoğaltarak yaşayan Alevilerin her dönem faşizmin hedefi olduğuna işaret edilen açıklamada, “12 Eylül devrimcilere, yurtseverlere ve Alevilere karşı işlenmiş bir insanlık suçudur. Eşitlik adalet ve demokrasi gibi değerleri bünyesinde üretip çoğaltarak yaşayan Aleviler her dönem şeriatın ve faşizmin hedefi olmuştur. Bu gerçeklik 12 Eylül Faşist darbesinde de değişmemiş, binlerce Alevi mahallesi, köyü arama bahanesi ile talan edilmiş, yüzbinlerce Alevi sürgün edilirken yüzlerce genç ise katledilmiştir. Aleviler özgürlük ve demokrasi bilincini devrimcilerle birlikte vermiş bir halktır. 12 Eylül tarikat ve şeriatçıların dostu, eşitlik ve adaleti savunanların ise düşmanıdır. Ülkemizde faşizm dinci gericilikten beslenmektedir” ifadelerine yer verildi.

“DEVRİMCİLER KATLEDİRLİRKEN ALEVİLİK KUŞATMA ALTINA ALINDI”

Açıklamada, 12 Eylül darbesinden sonra tarikatların önünün daha da açılarak Alevi köylerine camiler yapılmaya başlanması ile birlikte ilkokullarda din derslerinin zorunlu hale getirildiği hatırlatılarak Aleviliğin kuşatma altına alındığına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Toplumun bilim, sanat, demokrasi, eşitlik gibi değerlerden uzaklaşarak gericileştirilmesi Alevilerin baskı altına alınmasıyla paralel devam etmiştir. Devrimciler katledilirken zaten yasaklı olan Alevilik kuşatma altına alınmıştır. Darbenin tohumları Maraş, Çorum, Malatya’da Alevi katliamları yapılarak atılmış meyvesi ise, sayısız katliamların yanı sıra Madımak ve Gazi katliamları olmuştur. Bu gün tarikatların ülkeyi yönetiyor olmasının temellerini 12 Eylül darbecileri atmıştır. Bu darbe 12 Eylül 1980’de başlatılan ve günümüzde hala devam eden bir süreçtir. Tüm bunların karşısında Aleviler devrimcileri, demokratları her yerde ve koşulda desteklemeye devam etmektedir. Bizler laiklik ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi haykırırken, darbecilere ve onun destekçilerine karşı olan mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Şeriata karşı demokrasi, sömürüye karşı özgürlük mücadelesini Devrimcilerle omuz omuza vermeye devam edeceğiz. Faşizme karşı yaşasın halkların kardeşliği. Darbeler insanlık suçudur.”

(HABER MERKEZİ)

‘Alevilikte Kentleşme ve İkrar’12 eylül askeri darbealevialevi köylerine cami yapılmasıAlevilerpir sultan kültür derneğipirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR