PSAKD Dersim Şube Başkanı Kaya: İnancımız üzerinde asimilasyon kabul edilemez

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Munzur Üniversitesi’nde Tunceli Müftülüğü’nün ‘Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi’ açmasına tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, “Alevi inancındaki değerlerimiz üzerinden asimilasyon politikası uygulanması kabul edilemez” dedi.

Dersim’de uygulanan asimilasyon politikaları her geçen gün artarak devam ediyor. İnanca, Dersim kültürüne, doğasına, diline yönelik asimilasyon ve yok sayma politikaları uzun süreden beri sürüyor. 1937-1938’de Dersim Katliamı, 1994 köy boşaltmaları, barajlar, maden ocakları, inanç merkezlerine yapılan peyzaj projeleri, Alevi köylerine cami yapılması ve karakollardan hoparlörle ezan okutulması gibi uygulanan birçok asimilasyon politikası var.

Son olarak Tunceli Müftülüğü’nün, Munzur Üniversitesi’nde ‘Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi’ açmasına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, tepki gösterdi.

“ASİMİLASYON POLİTİKALARI GEÇMİŞTE DE UYGULANDI”

Uzun yıllardır Alevi inancını asimile etme çabalarının devam ettiğini söyleyen Ekber Kaya, “Yüzlerce yıldır yapılan asimilasyon politikaları karşılık görmedi, eğer yapılan politikalar karşılık görmediyse Şeyh Bedrettin, Pir Sultan ve Hallacı Mansur gibi önderlerimiz bu politikalara karşı mücadele ettiler ve bu uğurda canlarını verdiler. Ama ne yazık ki günümüzde de bu beyhude çabalar farklı versiyonlarda devam ediyor. Bugün uygulanan politikalar 80’lerde, 90’larda, köy boşaltmalarında, çocuklarımızın imam hatip okullarına gönderilmesi, köylere camiler yapılması gibi asimilasyon politikaları uygulandı ama hiçbir şekilde sonuç vermedi. Bu politikalar en başta İslam inancına zarar veriyor, İslam inancı başka inançlar üzerinde hegemonya kurup onları değiştirip dönüştürmek değil” dedi.

“HALKIMIZIN DEĞERLERİYLE KİMSENİN OYNAMA HAKKI YOK”

Munzur Üniversitesi’nin Diyanetin ve müftülüğün dayatma politikalarını kentte uygulayan başlıca kurumlardan biri haline geldiğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

“Alevi inancındaki değerlerimiz üzerinden asimilasyon politikası uygulanması kabul edilemez. Sanki Dersim’in demografik yapısının değiştirilme kararı alınmış ve bu doğrultudaki planlar valiler, kurumlar ve üniversite üzerinden hayata geçiriliyor. Halkımızın değerleriyle kimsenin oynamaya hakkı yok, Dersim coğrafyası kutsal topraklardır ve her inanca mensup insan özgürce yaşam hakkı bulabilir. Artık birileri bizim inancımızı değiştirmeye çalışmasın ve kutsallarımızı kullanmasınlar.”

PİRHA/DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR