Saldırıya uğrayan cemevinin başkanından PİRHA’ya önemli açıklamalar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul Pendik’te Ali Baba Sultan Cemevine saldıran 40’lı yaşlardaki iki saldırgan serbest. Neden cemevine saldırdıkları sorulunca “bilmiyoruz” dediler. Cemevi Başkanı Tahir Aslandaş, saldırganın tek olmadığını, Erol B. ve Erdal Ş. adlı saldırganlardan birinin Sünni, diğerinin Alevi kökenli olduğunu söyledi. Saldırının Diyanet’in Hacıbektaş’ta provokasyon hazırlığı yaptığı bir süreçte yapılması dikkat çekerken, Aslandaş, olayın sarhoşlukla açıklanamayacağını, masum olmadığını, Alevi kökenli olan saldırganın zaten asimile olduğunu sözlerine ekledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Hacıbektaş’ta Alevilerin Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinlikleri düzenledikleri tarihlerde karşı bir program girişimi ve provokasyonu Alevi kamuoyunun sert tepkisini çektiği gün (14 Ağustos) Pendik’te bulunan Ali Baba Sultan Cemevine gece 40’lı yaşlarda iki şahıs saldırı gerçekleştirdi.Camları kırarak içeri giren Erol B. ve Erdal Ş. adlı saldırganlar cemevinin içinde herhangi bir zarar vermeden ayrıldı.

Basında çıkan haberlerde ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarında, cemevine saldıranları bir kişi ve Alevi olarak lanse edip, ikinci saldırganı ve kimliğini söylememesi soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Saldırıya ilişkin Ali Baba Sultan Cemevi Başkanı Tahir Aslandaş, PİRHA‘nın sorularını yanıtladı.

Aslandaş, kamera kayıtlarında görüldüğü üzere Ali Baba Sultan Cemevi bahçesine 14 Ağustos gecesi saat 02.00 sıralarında yaşları 35-40 yaşlarında iki erkeğin geldiğini sonrasında camları kırarak içeri girdiklerini söyledi.

Cemevinden herhangi bir şeyin çalınmadığını, içerde bir zarar verilmediğini belirten Aslandaş, akşam üzeri iki saldırganın bulunup gözaltına alındığını kaydetti.

“SALDIRGANLARDAN BİRİ SÜNNİ, DİĞERİ ALEVİ KÖKENLİ; ALEVİ DEMEYE BİN ŞAHİT LAZIM”

Saldırganlardan birinin Sünni, diğerinin Alevi kökenli olduğunu söyleyen Aslandaş, “Alevi olan kişi asimile olmuş. Alevilikle alakası yok. Kökeni Alevi. Cemevine de gelmiyor. Bizim mahallede oturuyor. Alevi demeye bin şahit lazım. Kültüründen kopmuş. Alevilikten uzak biri. Sünni olan şahıs ise başka mahallede yaşıyor” diye konuştu.

Alevi kökenli olan saldırganın ailesinin de üzgün olduğunu belirten Aslandaş, oğullarının Alevi kültüründen uzaklaşmasından ailesinin üzgün olduğunu ifade etti.

“HAFİFE ALIP SULANDIRDILAR”

İki saldırganın da sarhoş olup saldırdıklarını iddia ettiğini söyleyen Aslandaş, “Peki sarhoşlarsa neden başka yerlere değil de cemevine saldırmışlar” sorumuzu da şöyle yanıtladı:

“Hafife alıp sulandırdılar. Davanın ucu açık. Tamamen davacı olmadık diye bir şey yok. İnanca saygı istiyoruz. Orada dükkanlar var. Oralara saldırmamışlar cemevine saldırmışlar. Neden saldırdıklarını sorunca da ‘bilmiyoruz’ dediler.”

“KÖTÜ NİYET VAR”

“Gece saat 02.00’de iki yetişkin şahsın cemevinin camlarını kırması sarhoşlukla, masum bir saldırı olarak açıklanabilir mi? Arkasında başka birileri olabilir mi bu saldırının” sorumuza ise Aslandaş, “Kötü niyet var. Masum değil. Hem iç asimilasyon hem dış asimilasyon var. Hem iç hem dış saldırıya karşı tedbirli olmalıyız” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan Ali Baba Sultan Cemevine 14 Ağustos gecesi saldırı düzenlendi. Saldırıda kapı ve pencere camlarının kırıldığı görüldü. 40’lı yaşlardaki Erol B. ve Erdal Ş. adlı saldırganlar hiç bir işlem yapılmadan serbest bırakıldılar.PİRHA/ İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR