Sarız’da Aleviler için kutsal olan ziyaret alanına yapılan istinat duvarı yıkılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Çağşak Köyü’nde bulunan ziyaret alanındaki kaynak suyunun önü Büyükşehir Belediyesi tarafından istinat duvarı yapılarak kapatılmıştı. Belediye yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından duvarın yıkımına başlandı. Yıkımın ardından Kayseri Hacı Bektaş Veli Cemevi ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin geliştireceği ortak proje ile Aleviler için kutsal olan ziyaret alanı yeniden düzenlenecek.

Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlı Alevi yurttaşların yaşadığı Çağşak Köyü‘nde bulunan ziyaret alanındaki kaynak suyunun önü Büyükşehir Belediyesi tarafından istinat duvarı yapılarak kapatılmış ve duvar nedeniyle suyun önü kesildiği için köyün bir kısmına da su verilememişti.

Kayseri Hacı Bektaş Veli Cemevi Başkanı Yazar Abbas Tan, köy muhtarı, köy derneği başkanı ve Cağşaklı Almanya Hamburg Milletvekili Mehmet Yıldız, sorunun çözülmesi için bir süredir Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KASKİ Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapıyorlardı. Yapılan görüşmelerin ardından bugün itibariyle duvarın yıkımına başlandı. Duvarın yıkımının ardından Kayseri Hacı Bektaş Veli Cemevi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin geliştireceği ortak proje ile Aleviler için kutsal olan ziyaret alanı yeniden düzenlenecek.

“CEMEVİ OLARAK YAPILACAK PROJEYE MÜDAHİL OLDUK”

Konuya ilişkin açıklama yapan Kayseri Hacı Bektaş Veli Cemevi Başkanı Yazar Abbas Tan şunları aktardı:

“Belediyeye bağlı KASKİ ekipleri bugün itibarıyla daha önce yaptıkları duvarı yıkmaya başladılar. Şu an yıkım gerçekleşiyor. Köyün muhtarı, köydeki dernek başkanı, Almanya’dan gelen o köylü bir milletvekili ve ben belediyeye gittik. Birkaç kere görüşmeler yaptık. Taleplerimizi ilettik. Karar alındı ve şu an oraya yapılan duvar yıkılıyor. Yıkımdan sonra oranın nasıl düzenleneceği konusunda Kayseri Cemevinin, Cağşak Köyü’nün ve belediyenin teknik elemanları ortak bir çalışma yapacak. Bir proje ortaya çıkaracağız. Biz Cemevi olarak müdahil olduk bu işe çünkü orası bir inanç yeri, bir ziyaret yeri. Yıkımdan sonra bir proje hazırlayıp orada hayata geçireceğiz ve orayı güzelleştireceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Çağşak Köyü muhtarı Davut Duman, köylerinde bulunan ve Alevi yurttaşlar için kutsal sayılan ziyaret alanının temizlenmesi ve koruma altına alınması için kaymakamlığa dilekçe yazarak bu taleplerini iletmişti. Ardından köye gelen Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KASKİ ekipleri ziyaret bölgesinde bulunan su kaynağının önüne istinat duvarı yapmıştı. Yapılan duvar ziyaret alanına girişleri ve su kaynağını tamamen kapatmış ve duvarın yapılmasının ardından köyün bir kısmının da suyu kesilmişti.

PİRHA/KAYSERİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR