Servet Demir: Alevilik tarihi Kerbela ile başlayıp Kerbela ile biten bir öğreti değildir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayında konuşan Alevi Aktivist Servet Demir, “Genel demokrasi mücadelesinde Alevilerin önemli rol oynamasını sağlamak gerekir. Alevi kimliğinin tanınması ve Alevi toplumunun daha görünür kılınması hedeflenmelidir. Bu da ancak bağımsız bir Alevi hareketinin duruşuyla olur” dedi.

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Alevi kurumları tarafından 17-18 Eylül’de ‘Cumhuriyetin İkinci Yüz Yılı İçin Aleviler Bugünü ve Geleceği Tartışıyor’ çalıştayı yapıldı.

Çalıştayda Alevi Aktivist Servet Demir de söz aldı. Demir konuşmasında, gerçek bir yüzleşmenin ancak bilgiyle olabileceğine dikkat çekerek, genel demokrasi mücadelesinde Alevilerin önemli rol oynamasının sağlanması gerektiğini söyledi.

“AKADEMİSYENLERİN SUNDUĞU BİLDİRGE YETERSİZDİR”

Sadece yöneticilerden oluşan ortak aklın Alevilerin sorununu çözmekte yetersiz kalacağını ifade ederek sözlerine başlayan Demir şöyle devam etti:

“Öğretimizde ve toplumumuzda ortak akıl var. Alevi hareketinde bunun dinamikleri de mevcut. Bu eylemselliği başlatacak bir irade ortaya koymalıyız. Esas olan yola hizmet midir, yoksa yolun size hizmeti midir? Yola hizmeti esas alırsak sorunlarımız basitleşir. Birlik ve dirlik olma meselesi de kolayca çözülür. Kurumlarımızın bu tür çalışmalarını yetenekli ve liyakatlı olan kadrolarına yaptırmaları gerekir ve halkla buluşarak bu toplantıları yapmalıyız. Akademisyen arkadaşlarımızın sunduğu bildirge bence yetersizdir. Alevi hareketi 30 yıldır bir mücadele veriyor. 30 yıldır Alevilerin dile getirdiği talepleri geriye çeken bir tutum belgesidir bu. Kabul edilemez.”

“SADECE KERBELA’DA KALIP MÜZELİK ALEVİLİĞİ BİZE DAYATMAYIN”

Alevi sorununun politik bir sorun olduğunu vurgulayan Demir, “Geride bıraktığımız yüzyılla yüzleşeceğimizi söylüyoruz. Yüzleşme ancak bilgi ile olur. Hurafelerle, yanlış bilgilerle bu yüzleşme gerçekleşemez. Alevi toplumu, Alevi öğretisi üzerine birçok yanlış bilgi var. Hem sistemden hem de kendi içimizden kaynaklı. Yalanı asla kabul etmemeliyiz. Yalanı kabul ettiğimiz takdirde öğretinin beli kırılmış olur. Yalanı kabul ediyorsanız Pir Sultan’dan bahsetmeyeceksiniz, Hacı Bektaş Veli’den bahsetmeyeceksiniz ya da sadece Kerbela’da kalıp müzelik Aleviliği bize dayatmayacaksınız. Alevilik tarihi Kerbela ile başlayıp Kerbela ile biten bir öğreti değildir” dedi.

“ALEVİ KİMLİĞİNİN TANINMASI VE ALEVİ TOPLUMUNUN GÖRÜNÜR KILINMASI HEDEFLENMELİDİR”

Merkezi Alevi örgütlenmelerinin birlikteliklerini topluma deklare etmeleri gerektiğini dile getiren Servet Demir şunları kaydetti:

“Alevi kurumları devlete Alevilerin yaşadığı sorunların muhatabı kendileri olduğunu söylemeli. Devletle yapılan görüşmelerde kamuoyunu şeffaf şekilde bilgilendirici açıklamalar yapılmalıdır. Yüzleşmeyi de iki türlü yapmamız gerekir. Birincisi sistemle. Var olan tüm siyasi ideolojilerle, akımlarla, sivil toplum örgütleriyle… İkincisi ise kendimizle olmalıdır. Biz neden bu kadar edilgen bir toplum olduk? Neden stratejilerimizi geliştiremedik? Bunları masaya yatırmamız gerekir. Bu da ancak akılla olur. Genel demokrasi mücadelesinde Alevilerin önemli rol oynamasını sağlamak gerekir. Alevi kimliğinin tanınması ve Alevi toplumunun daha görünür kılınması hedeflenmelidir. Bu da ancak bağımsız bir Alevi hareketinin duruşuyla olur” diye belirtti.

PİRHA/HACIBEKTAŞ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR