Sivas Katliamı duruşması görüldü: Reddi hakim talebine ret

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sivas Katliamı’nın üç firari sanık üzerinden yürütülen davasının 28. duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada adil bir yargılama yapılmadığını vurgulayan avukatların reddi hakim talebi reddedildi.

Sivas Katliamı’nın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen hala adalet sağlanamadı. Katliamın ardından açılan davalar ya zaman aşımına uğratıldı ya da uzun yıllardır sonuçlandırılmadı.

Sivas Katliamı’nın üç firari sanık nezdinde yürütülen davasının 28. duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya katliamda yakınlarını kaybeden aileler, DAD, ADFE, ABF, PSAKD, Hüseyin Gazi Kültür Vakfı, HDP Milletvekili Kemal Bülbül, HDP il örgütü temsilcileri, CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Aylin Nazlıaka, CHP parti meclisi üyeleri ile il yöneticileri, İHD Ankara Şubesi, Hollanda Büyük Elçiliği’den gözlemciler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Duruşmada ilk olarak katledilen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa söz aldı. Karababa, “29 yıldır bu mahkemelere geliyoruz. Adeta suçlu muamelesi görüyoruz. Hiçbir sanık doğru düzgün yargılanmadı. Tanıklar dinlensin dedik, reddedildi. Dönemin yetkilileri dinlenmedi. Hiçbir talebimiz kabul edilmedi. Bu yüzden heyetinizi reddediyor ve reddi hakim talebinde bulunuyorum. Bu mahkemede adalet sağlanamaz” diye konuştu.

Avukat Özgür Piroğlu da adil bir yargılama yapılmadığını vurgulayarak, reddi hakim talebinde bulundu.

Avukat Sümeyye Şimşek ise, “29 yıl geçti. Bugüne kadar siyasi sorumlular tanık olarak bile dinlenmedi. Tüm taleplerimiz reddedildi. Dönemin siyasilerinin ve yetkililerinin dinlenmesini istiyoruz. Bu katliamlar aydınlatılmazsa katliamlar yaşanmaya devam edecektir. Firari sanıkların yakalanması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” dedi.

Avukat Şenal Sarıhan ise, “Bu firari sanıklar daha önce gözaltına alındı. Daha sonra salıverildiler. Katliam davasında toplamda 124 kişi hakkında karar verildi. Ancak bu olaya 15 bin kişi  katıldı. Yeterli yargılama yapılmadı. Eksik kaldı. Baş zanlı Cafer Erçakmak yurt dışında aranıyordu. Sivas’ta evinde öldü. Bu davada insanlığa karşı işlenen suç var. Zaman aşımına uğratılamaz. Almanya bu firari sanıkları vermiyor deniyor. Biz orijinal yazışmaları görmek istiyoruz. Biz adaletin yerini bulması için çabalıyoruz. Bu sadece Alevileri ilgilendirmiyor. Bu bir insanlık suçudur. Biz kayıp sanıkların adreslerini mahkemeye sunduğumuz da ertesi gün o adreslerden yok oluyorlar. Adres değiştiriyorlar. Bu konuda kırmızı bülten çıkarılması için bir kez daha talepte bulunuyoruz” diye konuştu.

Avukat Ali Yılmaz da, “Firari sanıklar kırmızı bültenle aranmıyor denildi. Alman makamlar öyle diyor. Usulüne uygun arama yapılıyor mu bilmiyoruz. Bir aksaklık var. Almanya devleti vermemekte ısrarlı. Tekrar yazışmaların ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bu yazışmaların orijinalinin dava dosyasına konulmasını istiyoruz. Varsa bir tıkanıklık giderilmesini istiyoruz” diye belirtti.

Katliam davasının avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme heyeti, firari sanıkları yakalama kararının devamına, yakalanırlarsa yeni duruşma günü verilerek duruşma açılmasına, Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazılarak kırmızı bültenle ilgili yazışmaların ilgili yerlere sorulmasına karar verilerek, reddi hakim talebi reddedildi.

Bir sonraki duruşma 21 Eylül 2022 saat 14.00’e ertelendi.

PİRHA/ ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR