Söke AKD Başkanı Kaya: Aleviler üzerinde kirli oyunlar oynanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Söke Şube Başkanı Şevki Kaya, devletin Alevilere yönelik izlediği politikalara tepki gösterdi. Alevi yerleşkelerinde yüksek sesle ezan okunması, gri pasaportla Avrupa’ya dedelerin gönderilmesi, İçişleri Bakanlığı’ndan bürokratların cemevlerini gezmesini eleştiren Kaya, “Bizim içimizde de Hızır paşalar mevcut. Çürükleri kendi içimizde ayıklamak zorundayız” dedi.

Son süreçte devletin çeşitli kurumlar aracılığı ile Avrupa’ya gri pasaportla dedeler göndermesi, Alevi yerleşkelerinde yüksek sesle ezan okunması ve İçişleri Bakanlığı’nda görevli bürokratların cemevlerini gezerek istek ve taleplerini sorması sıkça gündeme geldi.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Söke Şube Başkanı Şevki Kaya devletin Alevi yurttaşlar üzerinde izlediği politikalara ilişkin konuşarak asimilasyon politikalarının yıllardır sürdüğünü, Alevilerin içinde de bu politikalara alet olanların olduğunu ama bu tür politikaların hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını ifade etti.

“YÜKSEK SESLE EZAN OKUMA DEVLET POLİTİKASI”

Yüksek sesle ezan okuma durumunun birçok bölgede yaşandığını belirten Kaya şunları dile getirdi:

“Bizim de burada karşımızda bir cami var. Bazen orada ezan okunurken öyle bir yüksek sesle okunuyor ki yani insan hayretler içinde kalıyor. Normal bir şekilde, daha düşük sesle okunabilir. Ama sürekli yüksek sesle okunuyor. Bizim bir arkadaşımızın evinin yanına böyle bir hoparlör koymuşlardı. Arkadaşımız müftüye şikâyette bulundu. Müftü ilgilenmedi, camii imamına söyledi. Cami imamı da tamam dedi ve kaldırdı. Bu niyete bağlı. Şimdi karşındaki insanda art niyet varsa ne yaparsan yap yüksek sesle de okur, hoparlör de takar. Zaten devletin politikası bu.

Aleviler üzerinde yıllardır asimilasyon politikası uygulanıyor. Ezan okuyarak veya başka bir şekilde, ne yaparız da bir provokasyona getirebiliriz Alevileri diye uğraşıyorlar. Ama biz bugüne kadar böyle bir duyguya düşmedik, düşmeyiz de. Ama devletin kendi Alevi’sini yaratma politikası yıllardan beri devam ediyor. Ben Erzincan’da yaşadığımdan dolayı biliyorum. Bazı şeyler bu bölgelerde daha ağırlıkta. Bazı gruplar Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelerde böyle olaylar yaratmaya çalışıyorlar. Aleviler üzerinde kirli oyunlar oynuyorlar. Ama biz yıllardan beri bu kirli oyunlara hiçbir şekilde gelmedik.”

“BİZİM İÇİMİZDE DE HIZIR PAŞALAR MEVCUT”

Alevi yurttaşların her türlü katliama ve zulme maruz kaldığından da bahseden Kaya; “Yaktılar bizi, neler yaptılar neler… Ama yine de biz o kirli oyunlara düşmemeye gayret ediyoruz, düşmeyiz de. Devletin de asimilasyon politikası bitmek bilmiyor. Kendi dedelerini yaratmaya çalışıyorlar. Devlet kanalından Avrupa’ya belli zamanlarda dedeler gönderiyorlar. Bunlar devletin Aleviler üzerinde oynadığı bir asimilasyon politikasıdır. Maalesef bizim içimizde de Hızır paşalar mevcut. Biz çürükleri kendi içimizde ayıklamak zorundayız. Çürükleri ayıklamazsak devlet asimilasyon politikasını her zaman sürdürecektir” diye konuştu.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BU BÖLGEDEKİ CEMEVLERİNİ GEZİYOR”

İçişleri Bakanlığı’nda görevli bürokratların Akdeniz bölgesinde de birçok cemevini ziyaret ettiğinden ve kendilerini de ziyaret etmek için aradıklarından bahseden Kaya son olarak şunları aktardı:

“Bizi aradılar bu ayın 22’sinde. Cumartesi günüydü. Talepleriniz, şikayetleriniz nedir diye sordular. Bizim taleplerimiz zaten belli dedik. Bizim öncelikli talebimiz cemevlerimizin resmi statüye kavuşmasıdır. Devletten bizim dedelerimize şunu verin, bunu verin diye bir talebimiz yoktur. Ama tabi bize de gelecekler, Nazilli’ye de gelecekler, Köşke’ de gelecekler, Davutlar Cemevine de gelecekler. Bunlar benim geleceklerini bildiğim cemevleri. Geldiklerinde biz de tabi taleplerimizi açık ve net bir şekilde söyleyeceğiz.”

“Biz bu ülkede vergi veriyoruz, biz bu ülkenin vatandaşıyız. Şimdi burada çalışanlarımızın maaşını oradan buradan toplayarak veriyoruz. Niye?” diye soran Kaya,  şöyle devam etti:

“SÖKE’DE BİR CEMEVİ VAR”

,”Söke’de kaç tane cami var. Sadece bir tane Cemevi var. Biz devletten tabii ki bazı haklar, bazı şeyler talep edeceğiz. Ama ben onların yapılacağına da inanmıyorum. Hep bu tür kandırmacalar oluyor veya seçimden seçime bir algı oluşturmaya çalışıyorlar, sonra da üstüne yatıyorlar.”

Cebrail ARSLAN/SÖKE-AYDIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR