Topçu: Alevilerin sorunlarının bir danışmana havale edilmesi ciddiyetsizliktir.

0
80

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Zeybek’in Türkiye’nin bir çok kentinde Alevi kurumlarına ziyaret gerçekleştirmesini değerlendiren DAD Eş Genel Başkanı Saime Topçu, Alevilerin sorunlarının bir danışmana havale edilmesinin devletin Alevilere ne kadar ciddiyetsiz yaklaştığının göstergesi olduğunu belirtti. 

Alevi toplumu haklarının, somut taleplerinin hükümet tarafından kabul edilmesini beklerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Zeybek, Türkiye’nin bir çok kentinde Alevi kurumlarına ziyaret gerçekleştiriyor. Kurumlara ve inanç önderleri, ‘bir ihtiyacınız var mı?’ sorusuna muhataplarının devlet olduğunun cevabını verirken, Alevilerin haklarının iadesi istediler.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanı Ali Arif Zeybek’in cemevleri ve Alevi kurumlarına yaptığı ziyaretleri değerlendiren Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Saime Topçu, ziyaretlerdeki amacın cemevlerini kendilerine bağlamak ve burada kendi Alevilerini oluşturmak olduğunu belirtti.

Alevilerin sorunlarının bir danışmana havale edilmesinin, devletin Alevilere ne kadar ciddiyetsiz yaklaştığının göstergesi olduğunu vurgulayan Saime Topçu, “Devletin kendi içerisinde bu kadar birbirine girdiği, bazı rasyonel dinamiklerini kaybettiği süreçte herkes kendini Aleviler üzerinden temize çekmeye çalışıyor. Herkes kendini Aleviler üzerinden var etmeye çalışıyor” dedi.

”’NEYE İHTİYACINIZ VAR’ BASİTLİĞİ OLMAMALI”

Saime Topçu, Türkiye’nin ancak demokratik ve eşit yurttaşlık temelinde Türkiye halklarına çözüm üretebileceğine inandığının altını çizerek, şunları dile getirdi:

“Eğer Alevileri dinlemek istiyorlarsa, Aleviler zaten her platformda sözlerini söylüyor ve taleplerini dile getiriyorlar. Biz Aleviler Türkiye halkları ile rızalaşabilecekleri, herkesin kendini güçlü ifade edebileceği yaklaşımlara, platformlara ihtiyaç duyuyoruz. Bunun da bu iktidar döneminde olmayacağı, net bir şekilde kanaat getirdiğimiz bir durumdur.

Yeni bir restorasyon sürecine girilmek isteniyorsa bunun yöntemi Aleviler için uygun görülmüş bir danışmanın “Neye ihtiyacınız var?” basitliği olmamalıdır. Bu bizim rızalığımızın olmadığı ve bu yaklaşımın ne kadar gayriciddi olduğunu gösteren bir durumdur. Aleviler bu tür yaklaşımları çok iyi tanıyor. Buna tamah edenler şu hakikati iyi görmeliler: Eğer kendi toplumları için gerçekten hizmet yürüttüklerini düşünüyorlarsa, bu hizmeti toplumun değerlerine layık bir şekilde yürütmeleridir.”

PİRHA/İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here