“Unutmak ihanettir”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas Katliamı’nın 29. yılı olması nedeni ile Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde ortak basın açıklaması düzenledi.

2 Temmuz 1993 tarihinde, Sivas Madımak otelinde yaşatılan katliamın üzerinden 29 yıl geçti. Hala yakalanamayan failler var.

Bugün firari sanıkların 28’inci duruşması Ankara Adliyesi’nde görülüyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) hem Sivas Katliamı’nın 29’uncu yılına hem de firari sanıkların duruşmasına dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi. Toplantıya ABF Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı İsmet Kurt, Avrupa Alevi Birlikleri Konferederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, ABF Genel Sekreteri Özgür Kaplan, PSAKD Genel Sekreteri İsmail Ateş, katliamda hayatını kaybeden canların aileleri ile HDP Milletvekili Kemal Bülbül ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Alevilerin temel taleplerinin yinelendiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde yaşanan her türlü ekonomik, siyasal ve kültürel krizlerin baş sorumlusu Emperyalizm ve başta AKP hükümeti olmak üzere onun ülkemizdeki iş birlikçileridir. Aleviler olarak bir kez daha diyoruz ki;

– Cem evlerimiz Alevilerin İbadethanesi olarak bir an önce kabul edilmeli ve Anayasal güvence altına alınmalıdır.

– Kapatılan ve Vakıflar aracılığı ile el konulan Dergâhlarımız gerçek sahibi olan biz Alevilere geri verilmelidir.

– Her türlü ayrımcılık son bulmalı ve kime karşı olursa olsun nefret söylemleri en ağır biçimde cezalandırılmalıdır.

– Alevi köylerine cami yapılmasından vaz geçilmeli, her türlü asimilasyon politikasına son verilmelidir. Alevilerin Kutsal Mekânlarına yapılmak istenen baraj, HES, maden ve taş ocağı projeleri derhal iptal edilmelidir.

– Zorunlu din dersleri, tüm eğitim kurumlarının her kademesinden kaldırılmalı, eğitimin içeriği bilimsel ve çağdaş normlara kavuşturulmalıdır.

-Alevi inancının asimilasyonu ve yaşamın her alanının gericileştirilmesinin kurumsal karşılığı olan, Laik ve demokratik Cumhuriyetin önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılıp, lav edilmelidir.

– Devlet, tarihimizle ve yaşatılan katliamlarla yüzleşmeli ve hesabını vermelidir. Madımak Oteli tartışmasız, Utanç Müzesi olmalıdır.”

“UNUTMAK İHANETTİR”

Sivas Katliamı’nın 29. Yılında anmalara katılım çağrısının yinelendiği açıklama şu sözlerle son buldu:

“Değerli Canlar, gelin hep birlikte, Katliamın 29. Yılında mücadelemizi daha da yükselterek, tüm saldırılara karşı Alevi Örgütlerimizin ve Alevi halkının birliğini sağlayalım, Madımak Katliamında yitirdiğimiz Canlarımızı unutturmak isteyenlere karşı gereken cevabı hep birlikte verelim. Unutmak, en başta inancımıza, direncimize, bilincimize ve bu uğurda bedel ödeyen, Kerbela’dan Şeyh Bedrettin’e, Pir Sultan’a ve bugüne kadar, hak ve hakikat mücadelesinde inançları uğruna bedel ödeyenlere ihanettir. Unutmak; Asım Bezirci’nin Kalemine, Hasret Gültekin’in Bağlamasına, Nesimi Çimen’in Curasına, Asuman Sivri’nin Semahına, Koray Kaya’nın düşlerine ihanettir. Madımak Katliamı’nı Unutmadık, Unutturmayacağız! Gelin canlar bir olalım… Sivas’ın Işığı Sönmeyecek!”

Basın toplantısının ardından firari sanıkların duruşmasına katılmak için Ankara Adliyesi’ne gidildi.

Alevinet/Ankara

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR