Üryan Hızır Ocağı Piri Ali Büyükşahin, Adana’da anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Üryan Hızır Ocağı Piri Ali Büyükşahin, Adana’da anılarak birlik lokması pay edildi. Anmada konuşan Ali Büyükşahin dedenin oğlu Mehmet Deniz Büyükşahin, “Ali dede her gittiği yerde taliplerimize ikrar ve görgü erkanlarının yürütülmesini özellikle isterdi. Hakk Muhammed Ali yoluna rehberlerimizle, taliplerimizle, dostlarımızla, sevenlerimizle birlikte yola yoldaş olmalıyız” dedi.

Üryan Hızır Ocağı Piri Ali Büyükşahin, Adana’da anılarak birlik lokması pay edildi.

Adana Bulam Der tarafından düzenlenen anma Mehmet Deniz Büyükşahin dedenin katılımıyla Şambayat Ehlibeyt Vakfı Seyit Dede Türbesi’nde gerçekleştirildi.

Anmaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, önceki dönem milletvekillerinden Zülfikar İnönü Tümer, CHP ve HDP Adana il yöneticileri, Adana Alevi Platformu’nun bileşenleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

“ALEVİ İNANCI VE ÖĞRETİSİNİ BİZLERE ANLATAN, DOĞRUYU VE HAKİKATİ YOL OLARAK GÖSTERENDİ”

Anmada ilk olarak konuşma yapan Adana Bulam Der Şube Başkanı Yılmaz Parlak, “Bu sene yapılan bu etkinliğimiz diğerlerinden farklı bir anlam ve önem ifade etmektedir. Çünkü geçen sene aramızdan ayrılan vefat eden pirimiz, kanat önderimiz, dedemiz Ali Büyükşahin anısına düzenlenmesine yönetim kurulu ve büyüklerimiz ile beraber karar verdik.  Ali dede anlatılmakta bitirilecek, kelimeler ile tarif edilecek, cümleler ile açıklanacak biri değildi gerçekten. Ali dedemiz insani yönü, hümanist yaklaşımı, sevgi dolu kalbi, insanlara gösterdiği saygı ile her kesimden farklı görüşten ve inançtan insanların güvenini, saygısını ve sevgisini kazanmış biridir. Çok geniş bir yelpazeye hitap eden ülke içi, ülke dışı hemen hemen her yerde talipleri olan talipleri ile bağlarını güçlü tutan bir pirimizdi. Sevgiyi, saygıyı aşılayan, Alevi inancı ve öğretisini bizlere anlatan, doğruyu ve hakikati yol olarak gösterendi. Maalesef geçen sene Covid hastalığı dedemizi bizlerden ayırdı. Alevi dedesi PİRİMİZ ALİ BÜYÜKŞAHİN’i rahmetle anıyorum devri daim olsun ışıklar içinde uyusun” dedi.

“GELECEK KUŞAKLARA BU KUTLU YOLUN GÜZELLİKLERİNİ AKTARMALIYIZ”

Parlak’ın ardından Ali Büyükşahin dedenin oğlu Mehmet Deniz Büyükşahin konuşma gerçekleştirdi. Büyükşahin konuşmasında şunları dile getirdi:

“Ali dedenin o kadar güzel talipleri, sevenleri, dostları, yoldaşları vardı ki her nereye gittik ise Ali dedeyi sevgi ve muhabbetle andılar. Bu sevgi seli, bir servettir. Bu servete sahip olmak bir onurdur. Bu güzel servete sahip çıkmak için elimizden geleni şahsım ve talipleri, dostlarıyla hep birlikte yapacağız. Bu yolun asırlar boyu bu günlere kadar gelmesi, inanmışlığın, itikattın ve maneviyatın ürünü idi. Bu sebepten dolayıdır ki Aleviliğin yaşaması, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için erkanların yürütülmesi gerekmektedir. Ali dede her gittiği yerde taliplerimize ikrar ve görgü erkanlarının yürütülmesini özellikle isterdi. Hakk Muhammed Ali yoluna rehberlerimizle, taliplerimizle, dostlarımızla, sevenlerimizle birlikte yola yoldaş olmalıyız. Gelecek kuşaklara bu kutlu yolun güzelliklerini aktarmalıyız. Ali dede sevgi ekti sevgi biçti, yolda yürürken bile acaba toprak incinir mi diye adımlarını atardı, bu naiflikte bir kemalet sahibi bir insandı.”

Yapılan konuşmaların ardından deyişler söylendi. Daha sonra yapılan lokma duası ile birlikte hazırlanan lokmalar pay edilerek anma sonlandırıldı.

PİRHA/ADANA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR