Yazar Balkız’dan din dersi tepkisi: Çocuğumun neye inanacağını sen bilemezsin ey devlet!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABF önceki dönem başkanlarından Eğitimci-Yazar Ali Balkız, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istedi. Balkız, “Bu yönlü bir karar yürürlüğe girerse eğer Aleviler kesinlikle çocuklarını okullara göndermemeli. Sokağa çıkılmalı, ‘Hayır’ demeli, miting yapılmalı, bildiri yayınlanmalı, grev yapılmalı. Yani elden gelecek bütün demokratik eylemleri yapmalı” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) önceki dönem genel başkanlığı yapan Yazar Ali Balkız, CAN TV’de Yerel Saat programında zorunlu din derslerine ilişkin konuştu. 27 Şubat’ta birçok ilde yapılan eylemleri olumlu değerlendiren Balkız, “5 büyük çatı Alevi örgütünün bir arada olup aynı bildirinin altına imza atmış olmaları, aynı amaçlarla sokağa çıkmalarını oldukça önemsiyorum” dedi.

Ali Balkız, ülke toplumunun büyük bir baskı altında olduğuna vurgu yaparak “Neden bu birliktelik sağlanabildi? Çünkü artık bıçak kemiğe dayandı” ifadelerini kullandı. Balkız, Alevi toplumunun, taleplerde ortaklık sağladığına işaret ederek şunları söyledi:

“BASIN AÇIKLAMASI KAPSAYICIYDI”

“Bu yapılan eylemler iyi ve doğru ancak arkasının da getirilmesi lazım. Hiç kuşku yok ki daha da kitleselleşmesi lazım.Okunan basın açıklamasının içeriği ise çok yerinde ve kapsayıcıydı. Sadece din dersi değil demokrasi talebinin dillendirilmesi, eşit yurttaşlık hakkının dillendirilmesi, anadilde eğitim talebinin ve benzeri konuların yer alması oldukça doğruydu.”

“ALEVİLER BUNA PRİM VERMEZLER”

İktidarın Alevi politikasına dair de eleştiri yapan Balkız, “İktidar çok ikiyüzlü ve sahte davranıyor. Biz bu iktidarı Alevi çalıştayında da gördük cami-cemevi projesinde de gördük. Yani asla içten ve samimi değiller” dedi.

Ali Balkız, iktidarın, asimilasyon niyetiyle Alevilere yöneldiğini ifade ederek “Son zamanlarda valilikler aracılığıyla Türkiye’nin birçok ilinde cemevlerini, Alevi kurumlarını ziyaret ettikleri, ‘bir isteğiniz var mı?’ diye sorduklarını görüyoruz. Bu çok kirli bir ilişki biçimi. Koskoca devletsin, Alevilerin, Kürtlerin, işçilerin, kadınların sorunlarını bilmiyor musun? Şimdi tutup da hal hatır sormak çok yapay bir durum. Aleviler buna prim vermezler.”

“ÇOCUKLARA BÖYLE ZULÜM YAPILMAMALI”Aynı zamanda eğitimci olan Ali Balkız, 4-6 yaş grubuna zorunlu din dersi verilmesine dair “İktidarın nihai amacının bu olduğunu biliyoruz” diyerek yaşanacak tahribatın da üzerinde durdu. Balkız, din derslerine karşı toplumun daha yoğun tepki göstermesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Çocuklara şimdi ‘Kur’an, Allah, Cennet-Cehennem, şeytan, cin, dua, Kabe, kafir’ nedir diye öğretiye kalkışırsanız bu çocukları öldürürsünüz. O çocuk geceleri rüyasında cinleri, perileri görür, ‘İmdat’ diye çığlık atar. Bu çocuklara böyle zulüm yapılmamalı. Ayrıca devletin buna hakkı yok ki. Benim çocuğumun neye inanacağını sen bilemezsin ey devlet. Veli olarak bunu ben bilirim. O eğitimi, kültürü ben veririm. O eğitim evde verilir. Ama bu eğitim için de belli bir olgunluk, yaş vardır. Devlet böyle yaparak sadece Alevi çocuklarına değil Sünni çocuklarına da zulüm ediyor.Bu yönlü bir karar yürürlüğe girerse eğer Aleviler kesinlikle çocuklarını okullara göndermemeli. Öncelikle davalar açılmalı, gerçi hangi mahkemenin hangi kararı vereceği bellidir ama sokağa çıkılmalı, ‘Hayır’ demeli, miting yapılmalı, bildiri yayınlanmalı, grev yapılmalı. Yani elden gelecek bütün demokratik eylemleri yapmak gerekir.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR