‘Yezid’in güttüğü siyasetin uzantısı olan iktidarın, cemevi ziyaretlerinin amacını biliyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Yol yürütücüsü Dertli Divani, siyasal iktidarın Alevi politikasını eleştirerek, “Muaviye’nin, Yezid’in güttüğü siyasetin uzantısı olan bu iktidarın yaptıklarının ne anlama geldiğini yediden yetmişe hepimiz biliyoruz” dedi.

Yol yürütücüsü Dertli Divani, AKP iktidarının Alevilere yönelik izlediği politikaları eleştirdi.

İçişleri Bakanlığının görevlendirdiği kimi danışmanların, cemevlerine dönük ziyaretlerine ilişkin konuşan Dertli Divani “Yeryüzünde birbirinden o kadar farklı dinler, inançlar, ibadet anlayışları var ki biz bunların hepsini birer kültürel zenginlik olarak kabul eden anlayışa sahip olduğumuzu bir kez daha buradan dile getirmiş olalım” dedi.

“YEZİD’İN GÜTTÜĞÜ SİYASETİN UZANTISI”

Dertli Divani, AKP iktidarının, Alevi toplumunu “yok saydığını” belirterek “İktidarın yaptıklarının ne anlama geldiğini yediden yetmişe hepimiz biliyoruz” diye vurguladı. Divani, “Bu tezgahlara düşmesinler” diyerek topluma uyarıda da bulunarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Alevi Bektaşi Kızılbaş inancı cemde yapılan 12 hizmet ritüelleriyle cemal cemale Hakk’ın varlığının Adem’de görünür olduğunu kıblegahının da niyazgahının da insan olduğunu artık bütün dünya aleme aşıklarımız, sadıklarımız ariflerimiz, bilgelerimiz, pirlerimiz yüzyıllar boyu anlattı.

Pirimiz Hacı Bektaş Veli ne diyor;

‘Keramet baştadır taçta değildir,

Hararet nardadır sacda değildir.

Her ne ararsan kendinde ara,

Kudüs’te Mekke’de Hac’da değildir.’

Okunacak en büyük kitap insandır. Kimsenin Mekke’sine, kimsenin kitabına saygısız değiliz. Ama bizim referansımız bilimdir, akıldır, fikirdir. Aşıklar sadıklar söylüyor; diyor ki

‘Gönül duyguların diliyle konuş,

 Aşk ile çalınan saz yalan değil.

Tanışayım dersen özünle tanış,

Sen senden haber al, öz yalan değil.

 

Akıl fikir en kıymetli varlıktır,

Güzel ahlak ile ruhun arındır.

Kaderini çizen karakterindir,

Hakk’ın söylettiği söz yalan değil.

Dertli Divani, “‘Kader’ diye insanları yatıştırmaya çalışan yapıların, anlayışların ya da dine mal edilen bu kurguların bizim dünya görüşümüzde ve inanç, ibadet anlayışımızda yeri yoktur. Biz kaderci ve yazgıcı bir toplum değiliz. O yüzden cemevlerini ibadet yerleri değil, ‘kültürevleri’ gibi ‘kültür merkezleri’ gibi ya da İçişleri Bakanlığı’ndan birilerini görevlendirerek ‘Gidin köylere, kentlere, cemevlerine; bunların ihtiyacı nedir?’ gibi böyle pervasızca, hayasızca Muaviye’nin, Yezid’in güttüğü siyasetin uzantısı olan bu iktidarın bu yaptıklarının ne anlama geldiğini yediden yetmişe hepimiz biliyoruz. Bu bizi yok saymaktır, kendi özümüzden koparmak, kendilerine benzetme projelerinden başka bir şey değildir. Bu oyunlara toplumumuzun gelmeyeceğinden adımız gibi eminiz ama es kaza saflığından, iyi niyetliliğinden dolayı da bu tezgahlara düşmesinler” diyerek Alevi toplumuna uyarılarda bulundu.

Dertli Divani, “Kapımıza kadar gelen bir kişiye ‘Hadi çek git’ diyemezsin ‘Buyurun’ dersin, çayını, kahvesini verirsin ondan sonrada aynen bu tavrı, düşünceyi, bu söylemlerle onlara açık net bir şekilde karşı koymak ve ‘güle güle’ demek gerekiyor” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR