Yunanistan’da ilk yasal Cem Evi Büyük Derbent’te açıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Evros vilayetinin Büyük Derbent ilçesinde, Kızıl Deli Sultan Dergahı dışında, Yunanistan’da resmi izinle faaliyet gösteren ilk cem evinin açılış töreni müzik programı ve semahlar eşliğinde yapıldı. Açılış törenine Yunanistan Eğitim Bakanlığı Dinler Genel Sekreteri George Kalantzis de katılarak kurdele kesti.

Eğitim Bakanlığı Dinler Genel Sekreteri George Kalantzis, açılışa katılanları selamlayarak, bizi farklı dinlerden ve farklı ülkelerden birleştiren şeyin ortak bir refah ve barış geleceği olduğunu belirtti. “Bugün Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’den Müslümanlar ve Hıristiyanlar olarak hepimiz buradayız. Bizi bugün buraya getiren nedir? Allah’a olan ortak sevgimiz” diye konuşan Kalantzis şöyle devam etti: “Ve bugün burada, ülkemizin kıyısında, sizin köyünüzde, kendi çabanızla, kendi tutkunuzla meydana getirdiğiniz eseriniz kendi inancınız için çok önemli bir olaydır. O halde bizi buraya getiren, farklı dinlerden ve farklı ülkelerden bizi birleştiren şey, geleceğin nasıl olabileceğinin cevabıdır. Hepimiz için ortak bir gelecek, refah ve barış içinde bir gelecek. Çünkü günün sonunda hepimiz çocuklarımızın bizden daha iyi yaşamasını istiyoruz. Ve Büyük Derbent’in bugün bize öğrettiği, bugün burada gördüğümüz şey, burada olmamızın nedeni, yolun bu olduğudur”.

CEM EVİ ANAYASAYA GÖRE KURULDU Kalantzis şöyle devam etti: “Yunan devleti bir destekçiydi, oldu ve olmaya da devam edecek. Çünkü Anayasamız böyle diyor. Anayasamızın 13. maddesinde, Yunan devletinin herkesin din özgürlüğünü koruma ve güvence altına alma görevi olduğunu söylüyor. Bugün sadece sizler için değil, hepimiz için tarihi bir gün ve sizlerin emeği ve iradesiyle bu gerçek oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve ülkemiz adına çok onurlu olan davetiniz için çok teşekkür ediyor, gelecek günlerin geride bıraktığımız günlerden daha iyi olmasını ve daha güzel olmasını diliyorum” dedi.

BİR RÜYA GERÇEK OLDU Cem Evi’nin de ‘ruhu’ olan Kültür Eğitim Derneği’nin genel sekreteri Büyük Derbent’teki azınlık okulu müdürü Pireli Moumin, “Kimsenin ciddiye alamayacağı çılgın bir rüyaydı. Ama çılgın hayaller cesur ve kararlı bazı kişiler tarafından gerçekleştirilebilir” dedi. Aynı zamanda Cem Evi’nin operasyonu için ‘güçlü bir mücadele veren’ devlete, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Dinler Genel Sekreteri Yorgo Kalantzis’e teşekkür eden Pireli Moumin, “Ertesi gün bizi daha güçlü, daha olgun ve başka hedeflere ulaşmak, onların çiğnediği toprağı, vatanımızın toprağını daha çok sevmek için daha kararlı bulacak” dedi.  Konuşmaların ardından, açılış törenşi başladı. Önce Kuran’dan dualar okundu ve ardından Milli Eğitim Bakanlığı Dinler Genel Sekreteri Yorgo Kalantzis, Kızıl Deli Sultan Dergahı temsilcileri, Büyük Derbent Cem Evi temsilcileri ile birlikte kurdele keserek Cem Evi’nin açılışını yaptı. Açılışa, Bulgaristan ve Türkiye’den de çok sayıda katılım olduğu görüldü. Törenin ardından, Pireli Moumin, Bay Kalantzis’e hatıra ve sembolik bir hediye olarak bakırdan yapılmış bir zeytin dalı sundu.  Etkinliğe ND’nin Evros Milletvekili Anastasios Dimoschakis, Didymoteicho Müftüsü Osman Hamza, Trakya Alevileri Başkanı Kara Hüseyin Ahmed (Kızıl Deli Sultan Dergahı), Touligar Alevi temsilcileri de katıldı. Resmi programın bitiminden sonra, Sofulu Belediye Başkanı Panagiotis Kalakikos ve EOT Başkanı Angela Gerekou tarafından “hediye” verildi.

Kaynak: yeni muhalefet gazetesi

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR