Almanya’da 180’den fazla merkezde Hanau’da katledilenler anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Hanau Katliamı’nın ikinci yılında ırkçı saldırının aydınlatılması talebi tekrarlandı. Hanau 19 Şubat İnisiyatifi’nin çağrısıyla tüm ülkede on binlerce kişi, ırkçı katliama karşı sokağa çıktı.

BirGün HANAU

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı saldırıda yaşamını yitiren 9 kişi için onbinlerce insan sokağa çıktı. Katliamın ikinci yılında ülkenin 180’den fazla merkezinde anmalar, protestolar ve mitingler düzenlendi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Twitter üzerinden yayınladığı video mesajında hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek sayarak, “Size, ailelerinize ve dostlarına karşı cevaplanmamış soruları yanıtlama borcumuz var” dedi. Scholz mesajında, Federal Hükümetin ırkçılık ve sağ teröre karşı kararlılıkla mücadele edeceğini dile getirdi.

100 KİŞİYLE SINIRLANDIRILMASINA ELEŞTİRİ

Hanau Ana Mezarlığı’nda düzenlenen resmi anma törenine ise Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser (SPD), Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier (CDU) ile Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky (SPD), ile aile bireyleri katıldı. Resmi törenin pandemi koşulları ileri sürülerek 100 kişiyle sınırlandırılması, ailelerin sert tepkisine neden oldu. Emiş Gürbüz, “Kimi davet edeceğimizi bize bırakmalıydınız. Bu karar bizim olmalıydı. Asla sizi affetmeyeceğim” ifadelerini kullandı. Dokuz genç insanın unutulmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını kaydeden Gürbüz, adalet için mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

almanya-180-den-fazla-merkezde-hanau-da-katledilenleri-andi-982739-1.

SPD’li Feaser geçtiğimiz yıl Hessen Eyalet Meclisi’nde ana muhalefet parti lideri olarak olay yerine çelenk koymuştu. Bu kez Federal İçişleri Bakanı sıfatıyla anma törenine katıldı. Katliamla ilgili pek çok sorunun cevap bulmadığını kaydeden Feaser, ailelerin derin acılarının dindirelimeyeceğini ancak kurumların da katliamı tam aydınlatma konusunda sorumlu olduğunu vurguladı.

“ZAMANIN YARALARI SARDIĞINA İNANILIR..”

Hessen Başbakanı Bouffier, hayatını kaybedenlerin anonim kişiler değil isimleri, öyküleri, umutları, endişe ve sevinçleri olan insanlar olduklarını göstermek gerektiğini söyledi. Başbakan Bouffier ailelerin devlet kurumlarına yönelik eleştirilerine konusunda, devlet kurumlarının zor görev yaptığını söylemekle yetindi. Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky ise “Zaman bütün yaraları sardığına inanılır. Ancak bu doğru değil” ifadesini kullandı. Kaminsky katledilenleri her zaman anma ve unutmama sözü verdi.

 

MEZARLAR, IRKÇILIĞIN NEREYE VARABİLECEĞİNİN İŞARETİ

Anma töreninde İmam Macit Bozkurt da politikacılar ve devlet kurumlarının sorumluluklarının farkına varıp kaybedilen güveni geri kazanabilmek için olayı aydınlatmaları umudu taşıdığını söyledi. Katliamda öldürülenlerin mezarlarının, ırkçılığın nereye varabileceğine dair önemli bir simge olarak niteleyen Bozkurt, toplumda artık çok kültürlülüğün bir zenginlik olarak nitelendirilmesinin ise umut verici olduğunu dile getirdi.

almanya-180-den-fazla-merkezde-hanau-da-katledilenleri-andi-982741-1.

SOL PARTİ ÇELENK KOYDU

Sol Parti (Die Linke) Hessen Meclisi Grubu katliamın gerçekleştiği yere çelenk koydu. Sol Parti Hessen Başkanı Jan Schalauske, “Hanau’da gerçekleşen sağ terör, asla bireysel bir olay değildir. Giderek artan bir sağ tehlike söz konusudur. NSU terör serisi, Kassel Valisi Walter Lübke’nin katledilişi, Hanau, hepsi sağ terörün eseridir. Sağ terör ve aşırı sağcılarla kararlılıkla mücadele etmeliyiz. Bunun için öncelikle beslendiği kaynakları kurutmalıyız. Bu kaynaklardan biri parlamentolarda da oluşan ırkçı söylemlerdir. Sosyal ayrımcılık ve farklı kökenlerden insanlara ayrımcılık yapılması da kaynaklardan biridir. Hanau’da anma ile kalınmamalı toplumsal değişimi de beraberinde gerçekleştirmek gerekir” dedi.

HANAU SOKAKLARINA ADALET AFİŞLERİ

Hanau Katliamı’nda katledilenlerin yakınlarının da yer aldığı 19 Şubat İnisiyatifi, Hanau sokakları, işyerleri, okullar ve resmi dairelere “Anma, adalet, aydınlatma, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” ve “19 Şubat – Hanau, Anmak demek değiştirmek demektir” içerikli afişler astı. Katliamın gerçekleştiği iş yerleri ve sokaklara çiçek, yazı ve mumlar bırakıldı. Hanau’da anma etkinlikleri sabahın erken saatlerinden geç saatlere kadar devam etti.

SİLAH SATIŞLARINA KISITLAMA, LOBİLERE TAKILDI

Hanau Markplatz’da ailelerin düzenlediği mitinge ezici çoğunluğu genç olmak üzere, beş bine yakın insan katıldı. Gökhan Gültekin’in kardeşi Çetin Gültekin, “Başka aileler benzer bir acıyı yaşamamaları için, Hanau için, bütün toplum için bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Kurumsal ırkçılığa karşı, okullarda, futbol sahalarında ya da sendikal toplantılarda kurumsal bir mücadele veriyoruz. Irkçılığa karşı duruyoruz” dedi. Gültekin hayatını kaybeden dokuz kişi için Hanau merkezinde anıt görmek istediklerini de söyledi. Ailelerin taleplerinden birinin aşırı sağcıların silahsızlandırılması olduğunu kaydeden Çetin Gültekin, konuyla ilgili yasa değişikliğinin silah lobisinin baskısıyla hasıraltı edildiğini vurguladı.

almanya-180-den-fazla-merkezde-hanau-da-katledilenleri-andi-982742-1.

SERPİL UNVAR: BU ÜLKE BİZİM

19 Şubat Ferhat Ünvar Eğitim İnisiyatifi adına Serpil Ünvar, “Siz gençlere baktığımda Ferhat’ı görüyorum. Biz gerçekten başarabiliriz. Ancak bunun için desteğinize, dayanışmanıza kenetlenmenize ihtiyacımız var. Biz ağlamıyor, geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Bu ülke bizim, biz birlikte geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Mitingte konuşan Enisa Amani ise Almanya’nın aşırı sorunu olduğunu söyledi. Politikacıların artık “Üzgünüz, utanıyoruz, acınızı paylaşıyoruz, birlikteyiz” demelerinin yetmediğini vurgulayan Amani, “Bizim yönetenlerden talebimiz sağ sorununu çözmeleridir. Bu büyük bir sorundur. Sayılar bunu kanıtlıyor. Hanau kesinlikle bireysel olay değildir” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR