Almanya’da enflasyon oranı yüzde 7,9’a ulaştı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Enerji ve gıda fiyatlarındaki keskin fiyat artışları, Almanya’daki enflasyon oranını neredeyse 50 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Mayıs ayında, tüketici fiyatları Federal İstatistik Ofisi tarafından hesaplanan, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 daha yüksekti.

Böylece, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki enflasyon oranı, üst üste üçüncü ay için yüzde yedi seviyesinin üzerinde kaldı. Nisan’dan Mayıs 2022’ye kadar fiyatlar yüzde 0,9 arttı. Wiesbaden istatistikçileri, Salı günü Mayıs ayının sonundan itibaren geçici bilgilerini doğruladı.

Mevcut düzeydeki enflasyon oranları, yeniden birleşmiş Almanya’da hiçbir zaman var olmadı. Eski federal eyaletlerde, benzer yüksek değerler 1973/1974 kışında gerçekleşmişti. O sıralarda, ilk petrol krizi sonucunda madeni yağ fiyatları keskin bir şekilde yükselmişti. 

İstatistik Ofisi Başkanı Georg Thiel, “Enflasyonun yüksek olmasının ana nedeni enerji ürünlerindeki fiyat artışları olmaya devam ediyor. Ancak gıda başta olmak üzere birçok başka malda da fiyat artışları gözlemliyoruz” dedi. Enerji fiyatları Mayıs ayında yüzde 38,3 oranında önemli ölçüde arttı. Akaryakıt fiyatları yüzde 41 arttı, hafif kalorifer yakıtının maliyeti bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 95 arttı.

Uzmanlar, fiyatların yalnızca enerji için değil, aynı zamanda her yerde artacağından endişe duyuyor. Gıda fiyatları yeniden birleşmeden bu yana hiç olmadığı kadar yüzde 11,1 arttı. Yemeklik katı ve sıvı yağlar önemli ölçüde daha pahalıdır (yüzde +38,7). Et ve et ürünleri (yüzde +16.5), süt ürünleri ve yumurta (yüzde +13.1) ile ekmek ve tahıl ürünlerinde (yüzde +10.8) enflasyon oranları da çift haneli oldu.

Ukrayna’da hegemonya savaşı ve Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları, enerji, hammadde ve gıda fiyatlarının artmasına neden oluyor. Bu da şirketleri ve tüketicileri zorluyor ve ekonomiyi yavaşlatıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR