Belçika’da 16 ay sonra yedi partili koalisyon hükümeti

Post date:

Author:

Category:

Hükümet kurma müzakereleri Çarşamba sabah erken saatlere kadar sürdü. Ülke, 26 Mayıs 2019’dan bu yana 493 gündür siyasi bir kriz yaşıyordu.

Aşırı sağ ve çevrecilerin ilerleme kaydettiği seçimler, ülkenin siyasi manzarasını parçalara bölmüş, geleneksel partiler etrafında bir çoğunluk hükümeti kurulmasını zorlaştırmıştı.

2018 yılının sonunda merkez sağ koalisyon hükümetinin dağılması da hesaba katıldığında, Belçika 21 ayı aşkın bir süredir bir çoğunluk hükümetinden yoksundu.

Sonuç olarak yedi parti hükümet için anlaşmayı başardı. Bunlardan altısı sosyalist, liberal ve ekolojist aileden gelen partiler olurken, yedincisi Flaman Hristiyan Demokrat Parti CD&V oldu.

Bu dört akımın oluşturduğu hükümete “Dört Mevsim”in bestecisi “Vivaldi”nin adı verildi. Vivaldi hükümeti, sosyalistler ve ekolojistlerin hükümete dönüşünü ifade ederken, Flaman milliyetçi partisi N-VA hükümet dışında kaldı. 2014 ile 2018 arsındaki hükümetin ortağı olan N-VA, Flaman bölgesinin birinci partisi olarak öne çıkıyor.

Belçika medyasına göre, çevreciler iklim ve ulaşım başta olmak üzere üç bakanlık alacak.

Maliye Bakanı liberal Flaman Alexander De Croo, Başbakanlık görevi için favori isim olarak dikkat çekiyor. 2011’den bu yana ilk kez bir Flaman Başbakan olacak.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR