Fransa, tehdit mesajı yayanları cezalandıracak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

9 Aralık’ta sunulacak olan ayrılıkçılık yasası, “başkalarının hayatını tehdit eden” kişisel bilgiler yükleyenlere yaptırım uygulanması olasılığını” içerecek. 16 Ekim’de 18 yaşındaki bir Çeçen tarafından başı kesilerek katledilen öğretmen Samuel Paty’nin ders verdiği okulun adı ve kimlik bilgileri bir İslamcı vaiz ve bir öğrenci velisi tarafından internette yayınlanmıştı.

Başbakan ayrıca, Conflans-Sainte-Hornorine’de Paty ve okul gözetmenine karşı yapıldığı gibi sözleri veya davranışları ile “memurlara baskı uygulayanları” cezalandırmak amacıyla “memurların ve kamu görevlilerinin korumasının güçlendirildiğini” duyurdu.

Başbakan, tüm hafta boyunca İslamcı akıma bağlı derneklerin sorumluları nezdinde yapılan kontrollere ilişkin bilanço da açıkladı.

Castex, yasadışı çevrimiçi içeriklere yönelik ihbarlarının “56 ev ziyareti” yapıldığını ve 27 gözaltının gerçekleştiğini belirtti. Başbakan, “123 ev ziyareti kararlaştırıldı ve 56’sı gerçekleştirildi” dedi.

Hükümet başkanı, sanal ağları izleme platformunun güçlendirileceğini ve Paris savcılığı bünyesinde soruşturmaları merkezileştirmek ve daha etkili kılmak için özel bir şube kurulacağını ifade etti.

Castex, internette nefret suçu ile mücadelenin ise Avrupa Komisyonu ile istişare içerisinde yapılacağını sözlerine ekledi.

Avrupa yönetiminin, teknoloji devlerini özellikle veri yönetimi, dezenformasyon ve nefret söylemi açısından daha iyi düzenlemek için yıl sonuna kadar yeni yasayı (Dijital Hizmetler Yasası) açıklaması bekleniyor.

Pazartesi günü, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, çevrim içi nefret içeriğine karşı mücadeleye, ifade özgürlüğünü korumak için gerekli “güvencelerin” eşlik etmesi gerektiğini kaydetmişti.

Fransa Başbakanı, Avrupa Komisyonu’nu sanal ağlara yönelik “daha güçlü bir düzenlemeyi” acilen çıkarmaya çağırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR