Fransızlar emeklilik yasasına karşı greve çıktı: Hayat felç oldu

Fransa’da işçiler emeklilik yasasına karşı bugün genel greve gitti. Grevle birlikte ülkede akaryakıt sorunu başladı. Eylemciler barikatlar kurarak caddeleri kapattı

Fransa’da emeklilik reformuna karşı çıkan işçiler, ülke genelinde yine greve çıktı. Grev yüzünden, demiryolları ve havayollarında ulaşımın büyük ölçüde aksadı.

Akaryakıt sıkıntısı

Emeklilik reformuna karşı birçok sektörde olduğu gibi rafineri işçilerinin da iş bırakması nedeniyle ülkedeki akaryakıt istasyonlarının yüzde 13,1’inde hizmet verilemiyor.

Fransa genelinde 34 bölgede akaryakıt sıkıntısı yaşanıyor. Rafineri işçilerinin grevinden kaynaklanan akaryakıt kıtlığı nedeniyle istasyon girişlerinde uzun kuyruklar oluşmaya başladı.

Ülkedeki akaryakıt istasyonlarının üçte birine sahip TotalEnergies, benzin ve dizel sıkıntısını gidermek için harekete geçtiğini açıklasa da akaryakıt sıkıntısının grevlerin uzaması nedeniyle daha da artması öngörülüyor.

Fransızlar bugün grevde ve sokaklarda

Ülkede emeklilik reformuna karşı kitlesel greve milyonlarca insan katıldı.

Grev ve protestolar nedeniyle ulaşım ve enerji dahil birçok sektörde ciddi aksamaların yaşanıyor.

Başkent Paris’te temizlik işçileri de iki hafta önce grev başlatmıştı.

Paris’te dün akşam reform karşıtı gösterilerde 234 kişi gözaltına alındı. Polis, temizlik işçilerinin grevi yüzünden biriken çöpleri ateşe verenlere müdahale etti.

Emeklilik yasası oylama yapılmadan geçti

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne 16 Mart’ta, bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan anayasa maddesini tartışmalı emeklilik reformu tasarısı için uygulamaya koyduğunu açıklamıştı.

Karar sonrası ülkede protestolar ve gösteriler düzenlenirken sendikalar, birçok sektörde grevlerin devam etmesi kararı almıştı. Hükümet, reform kapsamında emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkarmayı hedefliyor. Reform karşıtı parlamenterler yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürecek

DIŞ HABERLER

#Fransızlar #emeklilik #yasasına #karşı #greve #çıktı #Hayat #felç #oldu

EN SON EKLENENLER