İlk resmi talep: Ermenistan Rusya’dan yardım istedi

Post date:

Author:

Category:

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Putin’e mektup göndererek resmi olarak yardım talebinde bulundu. Rusya’dan ‘Çatışmalar Ermenistan’a ulaştığında Erivan’a gerekli yardımlar yapılacaktır’ yanıtı geldi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Dağlık Karabağ’daki durumu ayrıntılı bir şekilde anlattığı bir mektup gönderdi ve Ermenistan’ın güvenliğinin sağlanmasına yönelik nasıl bir destek verilebileceğini ele almak amacıyla istişarelere başlanmasını istedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Paşinyan, Putin’e gönderdiği bir mektupla Dağlık Karabağ’daki durumu detaylı biçimde anlattı.

Sputnik’in haberine  göre, Ermenistan sınırına yaklaşan çatışmaları göz önünde bulundurarak, Paşinyan, Putin’e Rusya’nın ülkesinin güvenliğini sağlamak için nasıl ve ne düzeyde bir yardım gösterebileceğini ele almak için derhal istişarelere başlama talebini iletti.

Mektupta, talep için dayanak olarak iki ülke arasındaki müttefiklik ilişkileri ve 29 Ağustos 1997 tarihli Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın 2. maddesi gösterildi. Paşinyan, mektubunda Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Ortadoğu’da getirilen “yabancı teröristlerin” yer aldığını da söyledi.

‘Gerekli yardım yapılacaktır’

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre Rusya’dan yardım talebine karşılık yapılan açıklamada “Çatışmalar Ermenistan’a ulaştığında Erivan’a gerekli yardımlar yapılacaktır” denildi.

Ermenistan ilk kez Rusya’dan Dağlık Karabağ için resmi yardımda bulundu. Öte yandan Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarda sivil halkı veya askeri olmayan unsurları kasıtlı olarak hedef almama konusunda anlaştığı bildirildi.

DIŞ HABERLER

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR