Irak: Türkiye ve İran suyun yüzde 70’ini engelliyor

Irak Su Kaynakları Bakanlığı, Dicle ve Fırat nehirlerindeki su seviyesinde önemli ölçüde düşüş olduğunu belirterek Irak’ın su payının yüzde 70’inin Türkiye ve İran tarafından engellendiğini söyledi

Irak Su Kaynakları Bakanlığı Sözcüsü Halid Şemal, yaptığı bir basın toplantısında Dicle ve Fırat nehirlerindeki su seviyelerinin gözle görülür bir şekilde düştüğünü belirtti. Şemal ayrıca, suyun engellenmesi durumunun tehlikeli bir boyuta ulaştığını ve Su Kaynakları Bakanlığı’nın barajlardaki suyun büyük bölümünü nehirlere akıtamayacağını bildirdi.

Halid Şemal ayrıca Irak’ın su payının yüzde 70’inin komşu ülkeler (Türkiye-İran) tarafından engellendiğine dikkat çekti.

Bu ülkeler tarafından yaklaşık 8 milyar metreküp suyun depolandığını bildiren Halid Şemal, Irak’ın su depolama konusunda bir sorunu olmadığını ve 70 milyar metreküp su depolama kapasitesi olduğunu söyledi. Şemal devamında sel sularını ya da Türkiye’deki barajlardan bırakılan suları depolayabileceklerini ifade etti.

Su krizi

Irak’ta son 3 yıldır az yağış nedeniyle su krizi yaşanıyor. Su krizi nedeniyle birçok kişi Irak’ın güneyinden göç ediyor. Öte yandan Türkiye ve İran, inşa ettikleri barajlarla Irak’a gelen suyu kesiyor. Bu durum ise Irak’ta kuraklık ve su krizini tetikleyerek Irak’ın tarım ve ekonomisine büyük bir zarar veriyor.

DIŞ HABERLER

#Irak #Türkiye #İran #suyun #yüzde #70ini #engelliyor

EN SON EKLENENLER