İran’da eylemler sürüyor, internet kesintileri başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran’daki gösteriler onlarca kentte devam ediyor. İran rejim güçleri tarafından katledilenlerin sayısı 8’e ulaşırken, gösteriler sonrası internet erişimi kesildi. Türkiye’de de kadınlar öncülünde eylemler yapıldı. 

İran’da halk, saçını şeriat kurallarına göre örtmediği için gözaltında katledilen Jin Mahsa Amini için kadınların öncülünde eylemlerini sürdürürken, gösterilerde İran rejim güçleri tarafından katledilenlerin sayısı 8’e ulaştı.

İnsan hakları örgütleri ellerinde net bir bilanço olmadığını ancak rejim güçleri tarafından farklı kentlerde katledilenlerin sayısının 8’e ulaştığını, 700’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

İran özel kadın polis birimleri komutanı Eqid Heyderi, Mihri ajansına yaptığı açıklamada, özel kadın polis birliklerinin çatışmalar için ilk kez görevlendirildiğini bildirdi.

İnternetteki kesinti ve kısıtlamaları takip eden NetBlocks İnternet Gözlemevi, İran’da sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a erişimin Jin Mahsa Amini’nin katledilmesi sonrası başlayan eylemler nedeniyle kısıtlandığını duyurdu. NetBlocks, canlı ölçümlerin gösterdiği kadarıyla ülkedeki tüm büyük internet sağlayıcılarının kesintiye uğradığını Twitter hesabından açıkladı.

NetBlocks ayrıca Twitter hesabından, “Gerçek zamanlı ağ verileri, #İran’ın önde gelen mobil operatörü MCI (First Mobile) ve Rightel’in de ülke çapında bir bağlantı kaybı olduğunu gösteriyor” duyurusunda bulundu.

Türkiye’de de kadınlar sokaklara çıkarak Jin Mahsa Amini’nin katledilmesine tepki göstermeye devam ediyor. İstanbul Taksim’de toplanan Demir Leblebi grubu, ‘İran’da başörtüsünü yakan kadınlara saçımızı keserek selam yolluyoruz’ diyerek saçlarını kestiler. Adana Kadın Platformu ise yaptığı açıklamada, İranlı kadınların direnişini selamladı.

(HABER MERKEZİ)

 

eylemgösteriİnternetİrankadınMehsa Eminipirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR