İran’dan Bağdat ve Hewlêr’e ‘İsrail’ tehdidi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzadeh haftalık basın toplantısında “Derin ilişkilerimiz olan komşularımızdan birinin (…) İslam Cumhuriyeti için bir tehdit kaynağı haline gelmesi hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

İran’ın ideolojik ordusu Devrim Muhafızları, 13 Mart Pazar günü Federal Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr’de İsrail’e ait olduğu öne sürülen “stratejik merkezi” hedef aldıklarını açıklamıştı.

Kürt yetkililer, “Irak sınırları dışından, net olarak doğudan” ateşlenen “on iki balistik füzenin” Hewlêr’deki Amerikan konsolosluğunu hedef aldığını ve herhangi bir can kaybına yol açmadığını belirtmişti.

Washington da bir açıklama yaparak “Amerikan hükümetinin hiçbir tesisinde ne hasar ne de can kaybı” olmadığını bildirmişti.

Bağdat hükümeti, İran Büyükelçisi Iraj Mescidi’yi çağırarak, federal hükümetin “Irak’ın egemenliğinin aleni ihlali” olarak nitelendirdiği saldırılara ilişkin protestosunu iletti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise komşusu Irak’a atıfta bulunarak, İran’ın İslam Cumhuriyeti’ni hedef alan “bir sabotaj, komplo ve terörist grup sevkiyat merkezinin sınırları yakınında bulunmasına müsamaha göstermeyeceğini” söyledi.

Sözcü, Irak hükümeti için “İran ile olan sınırlarının tehlikeli hale gelmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda defalarca uyarıldı” dedi.

İran’ın saldırısı, Suriye’de Devrim Muhafızları’nın iki üst düzey sorumlusunun öldürülmesinden yaklaşık bir hafta sonrasına denk geldi.  Suriye’deki saldırıdan İsrail sorumlu tutulmuştu. Devrim Muhafızları salı günü yaptığı açıklamada “Siyonist rejim bu suçun bedelini ödeyecek” diye tehdit etmişti.

İran Ocak 2020’de Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD tarafından öldürülmesi ardan misilleme olarak ABD’nin Irak ve Güney Kürdistan’daki üslerine füze saldırısı düzenlemişti. Yarım saat içerisinde Eyn El Esad üssü ve Hewlêr’deki bir üsse yönelik 22 karadan karaya füze atılmıştı.

 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR