Kolombiya seçimlerinde soldan tarihi çıkış

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

39 milyona yakın seçmen pazar günü Senato ve Parlamento alt kanadının 296 üyesini yenilemek için sandık başına çağrıldı.

“Sosyal demokratik ilericiliğe” geçiş yapan eski gerilla Gustavo Petro, seçimlerin galibi oldu. Solcu oluşum Tarihi Pakt, sağcı iktidar karşısında tarihi bir sonuç elde etti.

Tarihi Pakt, 102 sandalyeli Senato’da 17 sandalye elde ederek, geleneksel diğer tüm oluşumların önüne geçti.

Parlamento alt kanadında ise solcu koalisyon 165 sandalyeden 25’ini alarak, ikinci sırada yer aldı. Liberal Parti 32 sandalye ile birinci parti oldu.

Aşırı sağcı Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin “Demokratik Merkez” partisi, ağır bir yenilgi aldı. Demokratik Merkez 2018’deki seçimlerde Senato’da en yüksek temsiliyete sahip olmuştu.

Gustavo Petro, sonuçların açıklanması ardından “Tarihi Pakt, Kolombiya Cumhuriyeti tarihinde en iyi ilericilik sonucunu elde etti” dedi. Petro, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de ilk turda kazanma noktasındayız” diye ekledi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 29 Mayıs’ta yapılacak.

Seçimlerde Ivan Duque yeniden aday olamayacak. Yolsuzlukları ile yoğun tepki toplayan muhafazakar hükümetin yeni bir aday belirlemesi gerekecek.

 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR