Putin: Bize uygulanan yaptırımlar Rusya’ya savaş ilan etmek gibidir

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ukrayna’da özel operasyon düzenleme kararını ‘zor bir karar’ olarak tanımlayan Putin, Ukrayna’daki askeri altyapıyı yok etme çalışmalarının neredeyse tamamlandığını bildirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da özel operasyon düzenleme kararını ‘zor bir karar’ olarak tanımladı. Putin, yaptırımlarla ilgili, “Bize uygulanan yaptırımlar Rusya’ya savaş ilan etmek gibidir” görüşünü dile getirdi.

Rus havayolu şirketlerinin kadın çalışanları ile buluşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki özel operasyonun amaçları ile ilgili soruları yanıtladı.

Putin, “Bunu daha operasyonun başında söylemiştim ve bu karar alınmadan önce de söylemiştim. Şüphesiz zor bir karardı” diye konuştu.

‘Rus ordusu önündeki tüm görevleri yerine getirecek, operasyon plana göre ilerliyor’

Rus lider, ordunun önündeki tüm görevleri yerine getireceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ne askerlik için çağrı almış olanları, ne de eğitim için toplanan askeri personeli bu operasyonda kullanmıyoruz ve kullanmayacağız. Ordumuzun önündeki tüm görevleri yerine getireceğinden hiç şüphem yok. Operasyonun tüm seyri bunu gösteriyor, operasyon plana uygun ilerliyor. Her şey Genelkurmay’ın planladığı gibi gidiyor.”

‘Ukrayna’daki askeri altyapının neredeyse tamamı yok edildi’

Rusya lideri, Ukrayna’daki askeri altyapıyı yok etme çalışmalarının neredeyse tamamlandığını bildirdi. Putin, “Yaptığımız ilk şey, tüm askeri altyapıyı yok etmek oldu. Tamamı değil, kısmen, ağırlıklı olarak silah, mühimmat depoları, hava araçları, hava savunma sistemleri imha edildi. Hava savunma sistemlerinin saptanması ve imha edilmesi zaman gerektiriyor. Bu çalışma neredeyse tamamlandı” dedi.

Putin, başka bir ülkeden uçuşa yasak bölge koyma girişiminin, ‘askeri faaliyetlere doğrudan katılım olarak’ değerlendirileceğini belirtti. Ukrayna hava sahasının kapatılmasının sadece Rusya ve Avrupa için sonuçları olmayacağına dikkat çeken Rusya lideri, “Hava sahasının kapatma talebinin uygulanması yalnızca Avrupa için değil, tüm dünya için devasa ve felaket sonuçlarıyla ilişkili olacak. Karşı tarafta bir şeyler söyleyenlerin bunun farkında olduklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya’da sıkıyönetim veya olağanüstü hal uygulama planları olmadığını söyledi.

‘Rusya Ukrayna ihtilafını barışçıl yoldan çözmeye çalıştı’

Kiev yönetiminin Donbass’ta iki kez operasyon gerçekleştirdiklerine ve onların başarısızlığından sonra ‘çatışmanın barışçıl çözüm yollarını gösteren’ Minsk anlaşmalarının yapıldığına dikkat çeken Putin, “Ve biz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak ve bu topraklarda yaşayan insanların çıkarlarını korumak için olayların bu doğrultuda gelişmesini sağlamak için her şeyi denedik, yaptık. Peki onlar ne talep etti? Temel şeyleri, kendi ana dillerini yani Rusça konuşma hakkı, kendi gelenekleri, kültürleri çerçevesinde yaşama hakkı, özel bir talep olmadı” vurgusunu yaptı.

‘Şimdi nükleer statüye sahip olmaktan bahsediyorlar’

Kiev’in uzun süredir nükleer yetenekleri olduğunu söyleyen Putin, “Şimdi nükleer statüye sahip olmaktan bahsediyorlar. Yani, nükleer silah elde etmek. Biz bu tür şeyleri boş geçemeyiz. Üstelik bu sözüm ona Batı’nın Rusya’ya nasıl davrandığını da biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Putin, “İç hat uçuşlarını yoğunlaştıracağız ve izin verilen yönlerde dış uçuşları sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

‘Kiev aynı şekilde devam ederse Ukrayna devleti sorunu ortaya çıkacak’

Putin, “Bunu anlamak istemeyen insanlar, özellikle de (Kiev’in) mevcut yönetiminde olanlar, yaptıkları şeyi yapmaya devam etmeleri durumunda Ukrayna devletinin geleceğinin sorun olacağını anlamalılar. Ve eğer böyle bir şey olursa, bu tamamen kendi vicdanlarına kalmış olacak” vurgusunu yaptı.

‘Caydırıcı güçlerimizi alarm durumuna getirme kararı İngiltere Savunma Bakanı’nın söyledikleri üzerine alındı’Rusya’nın caydırıcı güçlerinin İngiltere Savunma Bakanı Liz Truss’ın ‘NATO’nun çatışmaya çekilebileceğini ağzından kaçırması üzere’ alarma geçirildiğini söyleyen Putin, şöyle konuştu:

“İngiltere Savunma Bakanı pervasızca açıklamasıyla NATO’nun çatışmaya çekileceğini ağızından kaçırdığı zaman biz derhal caydırıcı güçlerimizi alarma geçirme kararı almak durumunda kaldık.”

‘Ukrayna’da çeteciler ve neo-Naziler kendi askerlerini bile vuruyor’

Ukrayna’da çeteciler ve neo-Naziler’in insanlara acımadıklarını söyleyen Putin, “Radikal milliyetçiler, Bandera yanlıları, neo-Naziler (başka türlü adlandırılamaz), kendi askerlerini vuruyor. Orada, neredeyse tüm askeri birliklerde bu radikallerden düzinelerce tutuluyor ve bu kişiler çok acımasız bir şekilde hareket ediyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR