Rio de Janeiro çetelere teslim edildi

Post date:

Author:

Category:

Bir harita aracılığıyla, Federal Fluminense Üniversitesi ve Sao Paulo Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışma, Rio’daki suç grupları tarafından kontrol edilen bölgenin kapsamını gösteriyor.

Uyuşturucu kaçakçıları, şehir ve çevresinin neredeyse % 16’sına hakim iken, eski kolluk kuvvetlerinden oluşan milis grupları kentin yüzde 57’sinde kontrolü sağlıyor.

Mahalle bazında ele alındığında milisler Rio’nun 161 mahallesinin 41’inde güçlü varlık gösteriyor.

Milisler, bölgeyi uyuşturucu kaçakçılarıyla sert bir hakimiyet kavgası yürüten, eski polis ve askeri personelden oluşan bir mafya olarak tanımlanıyor.

Bir mahalleye hakim olduklarında, mahalle sakinlerini uyuşturucu kaçakçılarına karşı koruma iddiasıyla telefon, internet veya ulaşım gibi hizmetleri ücretlendiriyor.

Araştırmacılar, haritayı hazırlamak için 2019’da üretilen suç gruplarının varlığına ilişkin 30.000’den fazla vatandaş raporunu analiz etti.

Milisler, 30 yıl boyunca Rio Eyaleti milletvekilliği yapan bugünün Devlet Başkanı Jair Bolsonaro tarafından her zaman desteklendi.

Araştırmacılara göre, Bolsonaro cumhurbaşkanı olduğundan beri milisler sürekli büyüdü.

Benzer bir durum Amazon’u ormansızlaştıranlar için de yaşanıyor. Ormanları katledenler, devletin tepesi tarafından korunduklarını biliyorlar.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR