Rusya: Suriyeli milisler büyük tehlike

Post date:

Author:

Category:

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerkov, Karabağ’da bazı Suriyeli milislerin yakalandığını belirterek, ‘Buraya getirilen militanlar büyük bir tehlike ve endişe kaynağı’ dedi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da başlayan çatışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin Rusya tarafından bir açıklama geldi. Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerkov, Rus ajans Interfax’a verdiği mülakatta

“Moskova ve Ankara’nın sorunu çözmek için ortak adımlar atma potansiyeli ve temeli var mı?” sorusuna “Bu yıl 10 Ekimde Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Moskova’da toplandı. Rusya, ABD ve Fransa’nın bu çatışmaları durdurmak için Minsk grubu olarak çabalıyor” şeklinde yanıt verdi.

Moskova ile Ankara ilişkileri konusunda,  yakın temasların sürdüğünü belirten Yerkov, Karabağ çatışması için, “Orada bir savaş var ve insanlar ölüyor. Birilerinin bunu durdurmak için  yapacak bir şeyleri varsa elbette yapmalı” dedi.

Yerkov Türkiyenin Suriye ve Libyadan milisleri çatışma bölgesine naklettiği yönündeki haberler için ise şöyle dedi: “Maalesef Suriye’den gelen militanların çatışma bölgesinde ve muhtemelen diğer sıcak noktalarda varlığıyla ilgili bilgiler alıyoruz. Örneğin ele geçirilen militanların verdiği ifadeler ve çekilen videolarda Suriye lehçesiyle Arapça konuşulduğu görülüyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi militanların sadece savaşa katılımı değil aynı zamanda iki yüzden fazla militanın çatışmalarda öldüğünü rapor ediyor.”

Yerkov, son olarak Rus yetkililerin militanları büyük bir tehlike ve endişe kaynağı olarak gördüğünü de belirtti.

DIŞ HABERLER

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR