Savaşta 28. gün: NATO zirvesi öncesinde Ukrayna görüşmesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rusya-Ukrayna savaşında 28. güne girildi. Dün Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, uzlaşma sinyalleri verirken, ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar gündeme getirildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, yaptığı açıklamada Biden’ın yeni yaptırım kararları aldığını ve yakın zamanda duyuracağını belirtti. Kremlin Sözcüsü ise ABD medyasının ‘nükleer silah’ sorularına yanıt verdi. Sözcü Pesvok, ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda Rusya Devlet Başkanı Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu görüştü.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonu ile başlayan sıcak savaş 28. günde de devam ediyor. Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den binin üzerinde sivilin yaşamını yitirdiği belirtilrken Kremlin’den ‘sivillerin vurulmaları kesinlikle yasaklandı’ açıklaması geldi.

Ukrayna’nın ABD ve diğer NATO üyeleriyle yakınlaşması ve üyelik süreci istemesiyle Rusya’yı harekete geçiren süreç, savaşla devam ediyor. İşgal ile NATO’dan umudunu kestiği anlaşılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik yaptığı açıklamalarda uzlaşma sinyali verirken Kırım, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınması konularını masaya yatırabileceğini belirtti.

Açıklamalarının devamında Zelenski, Rusya ile muhtemel uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini söyledi.

ABD ise Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları gündeme getirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Biden’ın, Avrupa’daki temasları kapsamında Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağını açıkladı.

Kremlin Sözcüsü ise ABD medyasına verdiği demeçte ‘nükleer silah kullanımı’ hakkındaki sorulara yanıt verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi. Peskov, açıklamalarının devamında, Ukrayna savaşını “özel askeri harekat” olarak nitelendirerek, “Operasyonumuz önceden belirlenen planlar ve amaçlar dahilinde ilerliyor” dedi.

Savaşın 28. gününde ise öne çıkan başlıklar şöyle:

CANLI ANLATIM

07.14 Biden’ın Avrupa ziyaretinde Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü Avrupa Birliği, NATO ve G7 ülkelerinin liderleriyle bir araya gelmek için Brüksel’e gidiyor. Brüksel’in ardından Cuma günü de Polonya’nın başkenti Varşova’da olacak.

Biden’a ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de eşlik edecek.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sulivan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden’ın Avrupa ziyareti için “Ukrayna’ya askeri desteğin bir sonraki aşamasını liderlerle görüşme fırsatı bulacak” dedi.

Sullivan, Biden’ın “Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulama konusunun da görüşüleceğini” ve var olan yaptırımların daha da sıkılaştırılacağını söyledi.

05.20 Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Herson kenti insani felaketle karşı karşıya

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rus ordusunun abluka altına aldığı Herson şehrinin insani felaketle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Nikolenko, sosyal medya üzerinden Ukrayna’nın Herson kentindeki duruma dair açıklamalarda bulundu.

Rus askeri güçlerinin Herson’u kuşattığına dikkati çeken Nikolenko, şu ifadeleri kullandı:

“300 bin Herson sakini, Rus ordusunun ablukası nedeniyle insani felaketle karşı karşıya. Herson’daki gıda ve ilaç stokları neredeyse tükenmek üzere. Ancak Rusya, sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorlarını açmayı reddediyor.”

Rusya’nın eylemlerini “barbarca” şeklinde nitelendiren Nikolenko, bunun durdurulması gerektiğini vurguladı.

03.19 Zelenski: Rusya’yla müzakereler zor ve tartışmalı sürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya ile müzakerelerin “zor” ve “tartışmalı” şekilde devam ettiğini bildirdi.

Zelenski, Telegram kanalından paylaştığı görüntüde, Rusya ile müzakere ve ülkesindeki çatışma bölgelerinden sivillerin tahliye süreçlerine dair açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakere sürecine değinen Zelenski, “Rusya’yı barışa ve bu acımasız savaşı sonlandırmaya zorlamak için çeşitli düzeylerde çalışmalara devam ediyoruz.” dedi.

Müzakerelerin her gün yapıldığını belirten Zelenski, “Müzakereler çok zor ve bazen tartışmalı şekilde devam ediyor ancak adım adım ilerliyoruz.” şeklinde konuştu.

Hafta içinde NATO, G7 ve Avrupa Birliği (AB) zirvelerinin yapılacağına dikkati çeken Zelenski, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketlerinin uygulanabileceğini ifade etti.

“Mariupol kentinde 100 bin kişi bulunuyor”

Rus ordusunun Mariupol kentine sürekli saldırı düzenlediğine dikkati çeken Zelenski, söz konusu şehirde yaklaşık 100 bin kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Buradaki sivilleri insani yardım koridorlarından tahliye etmeye çalıştıklarını dile getiren Zelenski, ancak bunun Rus güçlerince engellendiğini söyledi.

Zelenski, insani yardım konvoyu ile Ukrayna Acil Durumlar Servisi çalışanlarının ele geçirildiğine işaret ederek, “İnsanlarımızın serbest bırakılması ve insani yardım koridorlarının çalışmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Gün içinde yaklaşık 7 bin Mariupol sakininin tahliye edildiğini belirten Zelenski, yarın buradaki tahliyelere devam edeceklerini vurguladı.

01.51 Ukrayna: 7 binden fazla Mariupol sakini gün içinde tahliye edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde 7 binden fazla Mariupol sakininin tahliye edildiğini açıkladı.

Vereşçuk, sosyal medya üzerinden yayınladığı görüntüde, Ukrayna’da çatışmaların yaşandığı yerlerden sivillerin tahliye süreci ile ilgili bilgi paylaştı.

Mariupol sakinlerinin tahliyesi için insani yardım koridorlarını çalıştırdıklarını belirten Vereşçuk, “Berdyansk kentinden 1100 Mariupol sakini tahliye edildi. Ayrıca 5 bin 926 kişi şahsi araçlarla Mariupol şehrinden insani yardım koridorlarından Zaporijya kentine ulaştı.” dedi.

Mariupol’ün bazı köylerinde tahliyelerin Rus askeri güçlerince engellendiğini vurgulayan Vereşçuk, Berdyansk’a tıbbi ve gıda malzemelerini ulaştırdıklarını ve buradaki tahliyelere yarın devam edeceklerini dile getirdi.

00.20 Blinken, Stoltenberg ve Rau ile Ukrayna’yı görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile Rusya-Ukrayna savaşındaki son durumu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Blinken, Stoltenberg ile 24 Mart’ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde gelişmeleri ele aldı.

İki isim, NATO ittifakının Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları karşısında bir bütün halinde ve koordineli şekilde hareket etmesinin önemine vurgu yaptı ve Ukrayna’ya insani yardımların daha hızlı şekilde ulaştırılması gerektiği konusunu görüştü.

Blinken ayrıca Rau ile görüşerek ABD Başkanı Joe Biden’ın Polonya’ya yapacağı ziyaret ve Ukrayna’daki savaşla ilgili son durumu değerlendirdi.

Biden perşembe günü Brüksel’de NATO zirvesine katılacak, cumartesi günü ise Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Varşova’da bir araya gelecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR