Yakalan IŞİD’liler finans desteğini Türkiye’den aldığını itiraf ediyor

IŞİD’in Kuzey ve Doğu Suriye’de yeniden hareketlenmesine karşı başlatılan operasyona dair konuşan YPG Basın Sözcüsü Sîyamend Alî, yakaladıkarı IŞİD üyelerinin finans desteğini MİT’ten aldıklarını itiraf ettiklerini söyledi

Türkiye’nin saldırılarını fırsat bilen IŞİD’in Kuzey ve Doğu Suriye’de yeniden hareketlenmesi üzerine Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından başlatılan operasyonlar devam ediyor.

Hücre sorumlusu yakalandı

DSG’nin Fırat Bölgesi’nde IŞİD hücrelerine yönelik “Reqa Şehitleri İntikam Hamlesi” adıyla başlattığı operasyon 9’uncu güne girdi. Reqa, Tebqa, Kobanê’nin Sirîn ilçesi ve köylerinde sürdürülen operasyon kapsamında yüzden fazla IŞİD’li yakalanırken, çok sayıda silah ele geçirildi.

Yine aynı operasyon kapsamında IŞİD’in daha önceki saldırılarında kullandığı ve 5 metre derinlikte bulanan bir tünel tespit edilirken, Fırat Bölgesi’ndeki hücrelerin sorumlusu olarak bilinen Atella da yakalandı.

Operasyon ortak yürütülüyor

Yaptıkları operasyonlara dair Mezopotamya Ajansı’ndan Ömer Akın’a konuşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) Basın Sözcüsü Sîyamend Alî, operasyonunun DSG, Reqa İç Güvenlik Güçleri ve Uluslararası Koalisyon ile birlikte ortak yürütüldüğünü belirtti. Amaçlarının IŞİD’i bölgeden temizlemek olduğunu ifade eden Alî, IŞİD’in saldırılarının Türkiye saldırılarının etkisi ile arttığına işaret etti.

Türkiye fırsat yarattı

“Türkiye, hem kendine bağlı çeteler vasıtasıyla, hem SİHA’lar hem de işgal ettikleri yerlerdeki askerleri ile Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgesine yönelik saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Özellikle son zamanlarda bu saldırıların dozu yükseltildi, Özerk Yönetim’in kurumlarına karşı saldırılar gerçekleştirildi. Bu saldırılarla birlikte uyuyan DAİŞ hücreleri fırsat bularak tekrar harekete geçtiler” diyen Alî, en son Reqa İç Güvenlik Güçleri’ne yönelik gerçekleştirilen saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

‘MİT ile çalıştıklarını itiraf ettiler’

Operasyonlarda yakaladıkları IŞİD’lilerin verdiği bilgilere de değinen Alî, “Önceki operasyonlarda yakalanan DAİŞ’liler, askeri lojistik ve maddi finansı, işgal edilen Serê Kanîyê, Grê Spî, Efrîn, Cerablus gibi yerlerdeki çetelerden MİT aracılığıyla aldıklarını itiraf etti. Bu nedenle geniş bir operasyon başlatmamız gerekiyordu ve biz de Fırat Bölgesi’nde ‘Reqa Şehitleri İntikam Hamlesi’ adıyla kapsamlı bir operasyon başlattık” diye konuştu.

100’den fazla IŞİD’li yakalandı

9 gündür süren operasyonlar kapsamında 100’den fazla IŞİD’liyi yakaladıklarını belirten Alî, ayrıca bölgedeki IŞİD sorumlusu Atella’nın da yakalandığını ve operasyona bölge halklarından Arap ve Ermenilerin de yardım ettiğini vurguladı.

‘Planları boşa çıkarıldı’

Reqa’nın stratejik bir yer olduğunu ve Kobanê’nin hemen arkasında ve Tabqa’nın yanında olduğunu söyleyen Alî, “Yine Cizre yolu üzerindedir. Bunun için Türkiye, burada sürekli bir karışıklık çıkarmak istiyor. Bununla Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim bölgesi içindeki gizli DAİŞ hücreleri ile işgal altındaki bölgelerde bulunan paramiliter güçler arasında bir iletişim sağlamaya çalışıyor. Fakat bu operasyonumuzla, masada yapılan bu planlar boşa çıkarıldı” ifadelerini kullandı.

154 IŞİD’li yakalanmıştı

DSG ayrıca 29 Aralık 2022’de IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyonun işbirliği ile Cizre Bölgesi’nde “Cîzre Yıldırımı (Saîqet El Cezîre)” Operasyonu başlatmıştı. 8 gün süren operasyonda 154 IŞİD’li yakalanırken çok sayıda silah ele geçirilmişti.

HABER MERKEZİ

 

#Yakalan #IŞİDliler #finans #desteğini #Türkiyeden #aldığını #itiraf #ediyor

EN SON EKLENENLER